V Korunní pevnůstce je vystaven model Olomouce

8. září 2012

Nový model Olomouce coby barokní vojenské pevnosti si mohou prohlédnout návštěvníci Korunní pevnůstky v centru města. Zatím bude sádrová maketa odlita do bronzu a objeví se ve venkovních prostorách areálu u Bezručových sadů.

Zhotovení přišlo na 5 milionů Kč, odlití a umístění v terénu bude stát dalších 10 milionů. Model váží dvě tuny a má rozměry 7 x 6 metrů. Dochované barokní opevnění Olomouce je v tuzemsku unikátní.

V areálu Korunní pevnůstky v Bezručových sadech jsou barokní prachárna a torzo empírové střelnice, ve druhé polovině 19. století přibyly dvě budovy dělostřeleckých laboratoří.

Po zrušení olomoucké pevnosti objekt sloužil armádě. Koncem 20. století armáda předala areál městu, které ho pronajalo stavební firmě. V roce 2008 získalo Korunní pevnůstku od města občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, které začalo s její obnovou.

Blanka Mazalová

autor: kor
Spustit audio