V Křelově vznikl boxerský klub, v Pňovicích zas kvete prastaré lucetkování

klasická hudba, symfonický orchestr, filharmonie
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy klasická hudba, symfonický orchestr, filharmonie

Vydejte se s našimi redaktory do obcí Olomouckého kraje a dozvíte se, kde se vyrábí mistrovské smyčce nebo čím se zabývá řemeslo zvané lucetkování.

Kerberos je v antické mytologii trojhlavý pes, který střeží vchod do podsvětí. V Křelově po něm pojmenovali svůj boxerský klub. Děti, mládež i dospělí tu trénují klasický i thajský box, a to za vydatné podpory obce, která klubu poskytla prostory přímo na úřadě. Na trénink se přišla podívat Dita Vojnarová.

Jiří Klváček rád maluje. Vydal už dva kalendáře s olomouckými zátišími a v Olomouci měl už tři výstavy. Pochází z Konice a je klientem Denního stacionáře Topolany. Petra Ševců se za ním vydala s mikrofonem, aby zjistila, jak nejraději tvoří.

Jak se žije na samotě v bývalém mlýně v Lazníčkách na Přerovsku, to se dozvíte v další reportáži jany Zemkové. Galeristka Marta Jandová si život na venkově vysnila už dávno. Stejně jako její partner, známý stavitel replik historických lodí, Radim Zapletal. Ten správný čas na hledání nového domova přišel, až dospěly děti. Poslechněte si, jak se milovníkům starých věcí líbí na Hambálku za vesnicí Lazníčky, doslova pár kroků od lesa.

Mirek Kobza potkal v jednom krásném statku v Březcích Martina Opluštila, muže, který vyrábí mistrovské smyčce. Na správný název i původ jeho povolání se zeptáme přímo jeho.

Prastarému řemeslu zvanému lucetkování se věnuje Lucie Vogelová z pňovického historického spolku Kirri. Aleš Spurný ji potkal na akci Oživlá řemesla v litovelském muzeu.