V Libavé sází nové stromky, ty předchozí byly vykáceny kvůli kůrovci

I když na svazích Libavé na Olomoucku ještě někde leží sníh, vyráží lesáci na tamní paseky a začínají se zalesňováním. Sazenice tak prý totiž snáze zachytí jarní vláhu. A budou ji potřebovat. Nahradit totiž musí statisíce pokácených smrků po kůrovcové kalamitě.

Celkem 4 miliony sazenic letos musí lesáci vysadit v Libavé na Olomoucku. Nahradí tak vykácené smrky, které tam kvůli kůrovcové kalamitě vytěžili. Lesy na Libavé totiž patří vůbec k nejpostiženějším v Česku, a tak dělníci začali zalesňovat i přesto, že na některých pasekách ještě leží sníh.

Pracovníci drží v rukách sazeče, což jsou úzké rýče, přes paseku je natažený provázek, který je připevněný na dvou kolících. Podél nich vyrývá jamky Petr Štefek: „Musíte to celé podebrat a ty kořeny tam roztrhat, aby tam bylo možné dostat všechno. Tam, kde nesvítí slunce, máme, co dělat. Je to jako bychom vyrvaly kus ledu.

Jen loni lesáci na Libavé vytěžili kvůli suchu a kůrovci rekordních sedm set tisíc kubíků nahodilé těžby. Jak vysoký počet bude letos, záleží na počasí. Říká mi Jan Jeniš z Vojenských lesů a statků: „Může být vlhčejší a chladnější léto, což by samozřejmě přibrzdilo ten vývoj té kalamity, ale spíš předpokládáme, že to bude obdobné.“

Už teď ale lesákům na zalesnění vykácených pasek citelně chybí lidi. Na Libavé totiž nemůže pracovat každý. Potvrzuje mi Jaroslav Kašpar: „Teď přejíždíme hlavně na rámcové smlouvy a ty zaměstnávají maximální počet lidí. Bereme i ze zahraničí ty, kteří mohou do vojenského prostoru.“

Sama Zdenka Štefková mně ale ubezpečuje, že kvůli sázení žádné bezpečnostní prověrky absolvovat nemusela. „Je dobře, že je práce, sázení stromku, prořezávky, všechno se dělá,“ říká mi s úsměvem Zdeňka Štefková, popadne svůj pytel se sazenicemi a jde dál.