V Mikulovicích opravují starý vodní mlýn. Současný majitel v něm plánuje expozici mlynářství

16. červenec 2018

Dlouhá léta ukrývaly Mikulovice na Jesenicku na okraji obce technický poklad – starý vodní mlýn. V 16. století to byl podle dochovaných materiálů zlatorudný mlýn. Později se v něm mlela mouka. Svého času byl pak jedním z nejmodernějších vodních mlýnů v okolí. Jenže po válečném odsunu Němců začal chátrat a téměř všechno jeho vybavení postupně zmizelo. Současní majitelé se ale rozhodli pro jeho obnovu.

Na záchraně historického mlýna v Mikulovicích pracuje restaurátor David Veverka už třetím rokem. Právě teď mě vede k hlavní převodové soustavě. „Tady je hlavní pohonná transmise s řemenicemi a pomocí plochých kožených řemenů se ta energie přenáší na jednotlivé mlýnské stroje v patrech. Teď se přesouváme do místa, kde je ovládací stavidlo. Můžete si zkusit pustit vodu tady tím kolem. Už se nám roztočilo vodní kolo, tak se půjdeme podívat dolů,“ komentuje restaurátor.

Opustili jsme technické zázemí a míříme k náhonu říčky Olešnice, kde uvidíme vodní kolo. „To původní tady samozřejmě nebylo vůbec, takže se musela udělat přesná replika,“ dodává.

Zatímco David Veverka se věnuje technické části mlýna, vše ostatní má na starost Oldřich Michalík. „Stavěli jsme tady ten most a všechno kolem, všecko je to dělané nové. Ještě nás čekají fasády a veškeré tyto úpravy, výměna oken. Moc toho je,“ říká řemeslník.

Má exkurze mlýnem pokračuje. David Veverka mě od vodního kola vede do sklepů, které – jak říká – byly ještě donedávna až po strop plné nepořádku a odpadu. Po schodech se opět vracíme k převodové soustavě.

„Poslední majitel, pan Rieger, byl velice technicky zdatný. Už na konci 19. století byl mlýn vybaven strojem dynamoelektrickým na výrobu osvětlovacího proudu a měl v tu dobu velmi pokrokové stroje, třeba válcové mlecí stolice,“ vypráví David Veverka.

Se záchranou historického mlýna by chtěl skončit zhruba za pět let. Poté by se měl mlýn proměnit v expozici mlynářství, a pokud se zadaří, mohla by zde časem vzniknout i menší pekárna.

autor: aja
Spustit audio