V Moravičanech na Šumpersku skončila modernizace úpravny vody. Zvýšila se její kapacita

10. červenec 2024 13:31

Vodohospodáři dokončili po zhruba pěti letech postupnou modernizaci a rekonstrukci úpravny vody v Moravičanech na Šumpersku. Pitná voda z ní míří k odběratelům z Mohelnice, Loštic a okolních obcí. Kvůli jejich rozvoji úpravna kapacitně nestačila.

„Kontrolujeme kvalitu vody, její dezinfekci a chod čerpadel, jestli neprobíhají nějaké vibrace nebo podobné věci,“ popisuje ve zmodernizované strojovně moravičanské úpravny vody její vedoucí Jaroslav Merta.

A ukazuje na nová čerpadla, pomocí kterých pitná voda proudí do čtyř vodojemů v okolí. Díky novým technologiím je provoz střediska daleko spolehlivější. „Navíc je to všechno jednodušší,“ zmiňuje Merta.

Zdvojnásobení kapacity akumulačních nádrží

Další velkou změnou je i zdvojnásobení kapacity akumulačních nádrží, které zadržují vodu ze studen u Moravičanského jezera.

„Teď máme dvakrát 600 metrů krychlových, to znamená 1200 metrů krychlových. Region se nám hodně rozvíjí z hlediska osídlení, to znamená, že stoupají počty obyvatel ať už v Lošticích nebo Mohelnici. Průmysl se rozvíjí, takže vody je potřeba víc,“ vysvětluje Martin Budiš, ředitel společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk, která vlastní a provozuje vodovodní síť v regionu.

Právě Moravičanské jezero podle něj patří k vůbec nejkvalitnějším zdrojům v okolí. „Ta voda je velice kvalitní, velice chutná a v podstatě nevyžaduje velkou úpravu. My se sice nacházíme na úpravně vody, ale veškerá úprava, která tady probíhá, tak je pouze mírná dodávka chloru, aby ta voda zvládla transport k našim odběratelům z hlediska hygienizace, a aby pokud možno ten chlor po té cestě vyprchal,“ dodává Budiš.

Kromě nových technologií a navýšení kapacity nádrží se dočkala kompletní rekonstrukce i samotná budova úpravny. Celkem práce vyšly na více než 60 milionů korun.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio