V Muzeu berounské keramiky si můžete na kruhu vytvořit vlastní výrobek
Středočeské město Beroun letos slaví 750 let od první písemné zmínky. Není náhoda, že se slavné Berounské hrnčířské trhy konají každoročně právě tady. V okolí Berouna vždy byla kvalitní hrnčířská hlína, a tak není divu, že nejstarší nálezy keramiky pocházejí z pravěku.
Zlatý věk berounské keramiky přišel v období renesance na přelomu 16. a 17. století, kdy se zde vyvinul specifický způsob dekorace. Berounské keramice tohoto období se dokonce říkalo tzv. „Berounské zboží“ – protože se vyvážela na trhy po celých Čechách a dokonce i do střední Evropy.
„Berounské zboží“ si můžete prohlédnout v nově zřízeném Muzeu berounské keramiky. Nachází se v historickém Rajnovském domě, který je vrostlý do městského opevnění z doby počátků města Berouna z konce 13. století.
Berounskou keramiku poznáte podle dekoru - tělo je červené a malba je bílá a zelená. Často se jedná o rostlinné a geometrické motivy, ale vyobrazena bývají i zvířata a různé postavy. Ve své době se jednalo o originální dekor, který se nikde jinde nedělal.
Glazura se nanášela nikoliv štětcem, ale kukačkou, což byla nádobka, ze které se barva na povrch lila. „Berounské zboží“ bylo oblíbené i na Pražském hradě, je doloženo, že se z ní jedlo a pilo například při korunovaci krále Matyáše.
Přímo v muzeu si můžete prohlédnout velkou keramickou mapu s vyznačením míst, kde byly v Berouně nalezeny keramické pece. A také tu uvidíte, do jakých míst Evropy se tato barevná keramika vyvážela.
V historických oknech muzea jsou vystaveny archeologické nálezy keramiky, která předcházela slavné „Berounské zboží“, tedy výrobky z doby od 13. do 15. století. Druhá polovina horního patra je věnována vývoji užitkové keramiky. Dostanete se tu do atmosféry kuchyní našich prababiček.
A navštívit můžete také místní dílnu. Najdete ji v přízemí muzea a je v ní připraveno vše, abyste si sami mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu a vypálit si vlastní výrobek. Výhodou je, že přístup sem má každý a není třeba si rezervovat žádný čas nebo absolvovat kurz či workshop. Dostanete k dispozici hrnčířskou hlínu, hrnčířský kruh a samozřejmě základní radu. Potom už je vše jenom na vás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
ŽIVĚ: Viktoria Plzeň hostí Manchester United. Duel Evropské ligy vysílá Radiožurnál Sport
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko skládá dvě procenta HDP na obranu z různých resortů
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla