V muzeu v Kunovicích uvidíte slavná letadla z filmů i stíhačky MIG
Na louce, kousek od kunovického letiště a od místní továrny LET najdete louku, na které je zaparkovaná řada významných leteckých strojů. Asi největším exponátem je letadlo AV 14, což je vojenský letoun předělaný do salónní úpravy, proto se mu také říká salónka.
Při pohledu do vybavení letadla z konce 50. let je neuvěřitelné, jaký luxus to tehdy byl, a chce se říct, kam se hrabou se salónními úpravami dnešní velká dopravní letadla a jejich „bussines class“.
Málokdo ví, že v areálu kunovického LETu se vyráběly i části sovětských stíhaček MIG. A tak na pozemku muzea můžete vidět uzemněné stíhačky MIG 15, 19 a 21. Stíhačky jsou sice s motory, ale kdyby bylo nejhůř, bojeschopné už určitě nebudou. Jak říká kurátor muzea Martin Hrabec, kdyby se někdo pokusil jakékoli letadlo z muzea nastartovat a odletět s ním, tak by dosáhl jediného - celé letadlo by shořelo.
Kunovické muzeum si zakládá na originalitě vystavených exponátů, anebo musí jít alespoň o exponáty s příběhem. Čili jde o prototypy letadel, která nikdy nevzlétla, nebo naopak o první sériově vyrobený kus. Anebo je tu letadlo s kriminální minulostí.
Pokud si vzpomenete na Třicet případů majora Zemana a na díl Mimikry, už nejspíš tušíte. Slavné letadlo, které bylo na počátku 70. let uneseno do Německa, je dnes zaparkované právě v areálu muzea letectví v Kunovicích. V letadle se do konce i střílelo. Kulka, která zabila kapitána letu Jána Mičicu, dokonce prošla trupem a po detailním zkoumání přední části letadla se po ní dá najít stopa. Letadlo typu Turbolet stojí nenápadně u plotu na kraji louky plné dalších nádherných strojů.
Kunovické muzeum je tak ideálním místě zejména pro kluky a jejich tatínky nebo dědečky, ale u některých krásných strojů mohou zapózovat pro rodinnou fotografii i maminky. A kdyby je to nebavilo, v Kunovicích je poměrně dost dobrých cukráren.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Rusko použilo při útoku na Kyjev raketu z KLDR, tvrdí Zelenskyj. ‚Společně zabíjejí a ničí životy,‘ uvedl
-
‚Dostal bych bonus, pokud propustím Moravce.‘ Šéf ČT kritizuje výzvu k jeho odvolání, rada ho prý vydírá
-
Štáfek: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká