V Německu mají podobné vánoční zvyky jako u nás

17. prosinec 2014

Mezi naše sousedy, tedy země, se kterými máme společné hranice, patří i Německo. A protože k sobě máme tak blízko, podobné jsou i naše vánoční zvyky.

Celý předvánoční čas je postní období a také 24. prosince si všichni dají rybu a další jídla, která ještě stále postní jsou. Ryba ale není jenom kapr, Němci jedí třeba i candáta nebo štiku. Se saláty je to podobné jako u nás – každá maminka má vlastní recept. Na stole je také hodně sladkostí a cukroví.

Adventní trhy jsou v Německu hodně slavné. Jejich symbolem bývá panenka, holčička. Všude mají adventní věnce a zapalují postupně každou neděli jednu ze čtyř adventních svíček.

Z Německa jsme i my převzali zvyk zdobit vánoční stromeček a taky skleněné ozdoby. Někde dávají na stromeček perníčky nebo rozkrojené sušené pomeranče a jablíčka.

Vánoční trhy v německém Weidenu

Dárky děti rozbalují dárky až 25. prosince ráno a nosí jim je Kristkind (Ježíšek) nebo Weihnachtsmann (Vánoční muž).

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.