V Oflendě mají Vánoce každý den. Proces vzniku křehkých ozdob tu představují návštěvníkům

13. prosinec 2024

Oflenda je místní část obce Mrákotín na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Před třemi lety tam manželé Šrámkovi otevřeli provoz výroby foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. Zpřístupnili ho také veřejnosti. Návštěvníci mohou v anketě vybírat nejkrásněji ozdobený vánoční stromek a také popustit uzdu své fantazii i kreativitě.

Společnost Koulier staví na českých tradicích a slovo koule, symbol vánoční ozdoby, si hrdě dala do svého názvu. O založení firmy začali manželé Šrámkovi uvažovat, jakmile se dozvěděli o uzavření výroby vánočních ozdob v nedalekém Horním Bradle. Tamním sklářům a malířkám potom nabídli možnost nové práce a využití jejich dlouholetých zkušeností.

V prostorách historické zemědělské usedlosti v osadě Oflenda vyrábí teď společnost Koulier ozdoby nejrůznějších tvarů a barev. Podle spolumajitelky Kateřiny Šrámkové jsou Češi při výběru vánočních ozdob spíše konzervativní, stále mají rádi tvary, které se prodávaly před třiceti či padesáti lety. A co se týče barev, většinou dávají přednost klasické červené, zlaté a bílé.

Letošní novinkou jsou dekory stříbrné kolekce

Od tyčinky ke stromečku

Už od počátku existence Koulieru se návštěvníci mohou podívat do jednotlivých částí výrobního provozu. Sledovat proces foukání ze skleněných tyčinek a také jejich cestu na stříbřírnu, kde průsvitné ozdoby získávají zrcadlový efekt. Neméně zajímavou částí je smáčírna. Tam vánoční ozdoby dostávají svou barvu a je zajímavé sledovat, jak procházejí sušícím tunelem, aby následně putovaly do malírny, k rukám zkušených dekoratérek.

Za necelé čtyři roky existence má firma ve svém portfoliu na 1 400 druhů dekorů vánočních ozdob. Návštěvníci se jimi mohou inspirovat při výrobě vlastní ozdoby v tvůrčí dílně, která zaujme všechny generace. Stejně jako výstava téměř dvacítky nazdobených vánočních stromků s jednotlivými kolekcemi, ať už z minulých let nebo těmi současnými, tedy cesmínovou a stříbrnou. O nejkrásnějším stromku mohou návštěvníci rozhodnout v anketě. Nejvíc lidí do Koulieru míří v listopadu a adventním čase, exkurze na Oflendě ale probíhají po celý rok.

Vánoční ozdoby poputují ze smáčírny do malířny

Výrobky společnosti Koulier ale neznají jen čeští zákazníci. Například v roce 2022, v souvislosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie, získala firma prestižní zakázku na vánoční výzdobu stromu v bruselském Evropském parlamentu. Speciálně pro něj vytvořila kolekci ozdob inspirovanou obdobím české secese.

Letos si křehkou krásu ručně foukaných a malovaných ozdob z Oflendy můžete prohlédnout na výstavě v areálu Pražského hradu. V Rožmberského paláci vyrostl les vánočních stromků s řemeslnými ozdobami od českých a moravských firem. Kromě Koulieru tu slávu českého skla (ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí má své místo i na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO) představují společnosti Rautis, Glassor Decorations nebo HAN Design. Každý ze stromků se inspiruje jednou z vybraných českých pohádek, firma Koulier třeba námětem pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Sto oříšků pro Popelku
Spustit audio