V Olomouci je k vidění největší moderní mechanický betlém

2. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy High-tech betlém v Šantovce

V olomoucké obchodní galerii Šantovka stojí od pondělí největší moderní mechanický betlém v Česku. Alespoň to o něm tvrdí tým techniků a designérů, který ho vytvořil. Součástí betlému, který zabírá deset metrech čtverečních, jsou více než dvě stovky postav lidí a zvířat. Scenérii biblického Betléma i současné Olomouce tvoří přes 160 budov.

„Dá se říct, že to je poměrně dost ojedinělá věc,“ říká mi Václav Hájek. Přiznává, že jako architekt zpracovával betlém poprvé. Celý tým výtvarníků, designérů a grafiků si podle Václava Hájka opravdu vyhrál. Dokonale spojil ruční práci s nejmodernějšími technologiemi.

„Manuální práce je tam značná, 3D tisk a animace je jen zlomek. Betlém jede pět minut podle určitého scénáře, kdy chceme ukázat historii, pak kometa přelétá nad Olomouc, město se rozsvítí a to jsou ty naše Vánoce,“ přibližuje Hájek.

High-tech betlém v Šantovce

Ředitel obchodního centra Petr Navrátil uznává, že betlémy patří především do kostelů a pro někoho může být jeho umístění do obchodního centra kontroverzní. „Dnešní děti zajímá hlavně technika a co se hýbá, co kde svítí. Navíc je to doplněno o části, které se zasouvají nebo vysouvají, takže si myslím, že to bude určitě zajímavé, mohlo by to oslovit i kritiky, kteří říkají, že to sem úplně nepatří. Do kulis města chceme doplňovat zajímavé osobnosti,“ popisuje Navrátil.

V plánu má každý rok rozšiřovat betlém především o nové části města Olomouce. Už teď najdou lidé v moderním betlému například postavu zpěvačky Tarji nebo arcibiskupa Rudolfa Jana. Cílem je dokonce překonat největší historický mechanický betlém na světě. Krýzovy jesličky z Jindřichova Hradce zapsané v Guinessově knize rekordů.

autor: bam
Spustit audio