V Olomouci jsou k vidění snímky předních ukrajinských fotografů. Mezi nimi i světově oceněná fotka

8. srpen 2023 13:15

Prostory nově zrekonstruovaného Červeného kostela v Olomouci a Vlastivědného muzea v Olomouci zaplnila výstava fotografií předních ukrajinských válečných fotografů, členů Ukrajinské asociace profesionálních fotografů. 

Snímky podle kurátorů přinášejí velmi silná svědectví o strádání obyčejných lidí i o boji za svobodu. Nechybí mezi nimi i fotografie oceněná cenou World Press Photo. „Ta fotka se slovy těžko popisuje. Rusko bez jakéhokoliv důvodu napadlo svobodný stát, zabíjí tam těhotné ženy, děti, civilní obyvatelstvo,“ říká kurátor Igor Malijevký, který stojí před oceněným snímkem.

Záchranáři na něm na nosítkách vynášejí z vybombardované nemocnice v Mariupolu zraněnou těhotnou ženu. Její dítě se narodilo mrtvé. O půl hodiny později zemřela i ona.

Je velice důležité vidět ty fotografie, protože ty vás do těch míst vtáhnou. A to místa nejsou vůbec daleko.
kurátor Igor Malijevký

Kurátoři uspořádali na výstavě snímky 15 ukrajinských fotografů a fotografek. „Žijeme dnes ve vizuální době a také v době dezinformací. Proto si myslím, že je velice důležité ty fotografie vidět, protože vás do těch míst vtáhnou. A ta místa nejsou vůbec daleko,“ dodává Malijevký.

Původně kurátoři vybírali ze dvou až tří tisíc fotografií. Do užšího výběru se dostalo 250 z nich. Výstava s názvem Bojují i za nás se podle kurátora Igora Malijevského dostala i za hranice Česka.

Expozice má název Bojují i za nás

Výstavu ukrajinských válečných fotografů Bojují i za nás viděli zatím čeští návštěvníci jen v Plzni a do konce srpna aktuálně v Olomouci. Kurátoři by rádi představili expozici válečných snímků také na Pražském Hradě. Termín ale zatím není jasný.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio