V Olomouci vznikla unikátní Zeď vzkazů. Kdokoliv si může objednat měděnou tabulku s nápisem

2. říjen 2017
Zeď vzkazů ve Vodární ulici, Olomouc

Od nepaměti chtějí lidé po sobě zanechat osobní vzkaz na veřejných místech. Poselství napříč časem ve formě kovové tabulky teď může kdokoli umístit na Zeď vzkazů v Olomouci. Podle autora projektu jde o nápad ojedinělý nejen v tuzemsku, ale i na celém světě. A už si ho nechal patentovat. V průchodu Vodární ulice se teď lesknou první cedulky.

„Tamhle nahoře je moje cedulka. Napsala jsem na ni ‚Vše je, jak má být.‘ a podpis,“ říká olomoucká herečka Ivana Plíhalová. Byla jednou z prvních, kteří si nechali cedulku na zeď umístit. „Je to takové životní motto, ke kterému jsem ve svém věku dospěla a které podle mě platí. Vše je, jak má být. Jak to dobré, tak i zlé. Protože člověku se to zpětně hezky poskládá jako mozaika, ten život, a zjistí, že i ty špatné chvíle tam vlastně patřily,“ vysvětluje.

Autorovi Tomáši Meckovi ležel nápad dlouho v hlavě. „Měl jsem technický problém s přenesením té kresby do mědi. Když jsem to vyřešil, tak se to pohnulo a už je to tu. Problém byl v tom, aby byl zachovaný rukopis, kresba tak, jak ji člověk nakreslil,“ popisuje.

Vzkaz na zeď může umístit kdokoliv, stačí zkontaktovat autora. „Ať nakreslí vzkaz na papír, naskenují ho a pošlou mi ho na mail. Zaplatí poplatek a za měsíc se tu jejich vzkaz objeví,“ říká Mecka.

Vodární ulice byla dlouho zpustlá. Studenti nedaleké katedry psychologie si dali za úkol veřejný prostor zkultivovat. A tak podle Ondřeje Krupčíka začali místo uklízet a zkrášlovat. Zeď vzkazů je toho důkazem. Pěkně se prý doplňuje i s virtuální realitou. „Přestože máme internet a sociální sítě, můžeme někde nechat něco vytesané nebo vyleptané do mědi,“ dodává Krupčík

Zeď vzkazů ve Vodární ulici nově hlídá i bezpečnostní kamera.