V Olomouci začala výstava Scholaris, střední školy představují učební obory

27. listopad 2013

Odstartoval 18. ročník výstavy Scholaris. Přes osmdesát středních škol z Olomouckého kraje nabízí vzdělávací a učební obory. Zájem žáků základních škol je velký.

Výstavu pořádá Střední škola polytechnická v Olomouci. „Vystavují tady i školy, které před tím vůbec nevystavovaly. A nevystavovaly ani na jiných výstavach Scholaris v kraji,“ dodal ředitel pořádající školy Aleš Juračka.

Přehlídka oborů je určená všem žákům základních škol bez ohledu na zaměření.

„Své si tady najdou studijní nadané typy. Máme tady portfolio velkého počtu gymnázií a obchodních akademií. Je tady velká skupina středních odborných škol, kde ta uplatnitelnost žáků je téměř stoprocentní,“ řekl vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek.

Řadu nových oborů nabízejí střední odborná učiliště. Kraj žákům tohoto typu škol poskytuje stipendia. Pokud si dotyčný vybere jakýkoli technický nebo přírodovědný obor a studuje poctivě, dostane odměnu. Tento systém se kraji vyplácí.

„Od doby, kdy poskytujeme učňovská stipendia, což už jsou tři roky zpátky, tak se nám podařilo zastavit pokles v některých učebních oborech. Zaznamenali jsem zvýšený zájem o obráběče kovů, o klempíře,“ potvrdil Gajdůšek.

Už od příštího školního roku chce Olomoucký kraj podporovat stipendii i žáky středních odborných škol s maturitou.

„Půjde o vybrané obory typu strojírenství, chemie, stavebnictví, optik a ještě některé další. My se teď snažíme doladit pravidla,“ doplnil vedoucí krajského školského odboru Gajdůšek.

Olomoucký kraj podrobnosti o udílení dalších stipendií teprve oznámí.

autoři: min , nib
Spustit audio