V Olomouci zahájila provoz speciální cvičná zubní ordinace. Je pro děti s poruchou autistického spektra

12. říjen 2022 12:45

Na návštěvu zubaře se většina lidí netěší. Pro pacienty s poruchami autistického spektra často představuje až nepřekonatelný problém. Neznámé prostředí a vyšetření je pro ně velmi stresující. V Olomouci pro ně vznikla speciální cvičná zubní ordinace. Návštěvu zubaře si v ní děti můžou vyzkoušet nanečisto.

V čekárně nové cvičné zubní ordinace v olomoucké Slovenské ulici jsou pro děti připravené hračky, jinak ale vypadá poměrně obvykle. V samotné ordinaci je zubařské křeslo a anesteziologický přístroj. A u něj vstup do další místnosti. „Jsou tam světla, deky a další věci, které působí na smysly, protože lidé s poruchou autistického spektra mají smysly hypersenzitivní nebo hyposenzitivní,“ popisuje vedoucí spolku „Jdeme autistům naproti“ Markéta Jandeková.

„První impulzy přišly od pečujících rodičů, kteří měli problém zorientovat se v tom, jak poptávat zubní péči pro děti, které jsou těžce ošetřitelné.“
Kateřina Dobrozemská, členka organizace „Jdeme autistům naproti“

Vše je připravené na to, aby si děti s autistickou nebo jinou mentální poruchou vyzkoušely, jak to vypadá u zubaře. Ošetření je pro ně totiž obzvlášť stresující. „Dcera zatím nemá diagnostikovaný přímo autismus, má pouze vývojovou dysfázii. Má kazy a u zubaře ji to bolí. Ona přepne do módu ‚zdráhám‘ a není možné se s ní domluvit,“ uvádí Kateřina Skládalová, která se do cvičné ordinace přišla podívat s šestiletou dcerou.

Kateřině Skládalové zároveň chyběly informace o tom, na koho se má kvůli zubnímu ošetření dcery obrátit. I s tím chtějí rodičům pracovníci spolku „Jdeme autistům naproti“ ve cvičné ordinaci pomoci. „První impulzy přišly od pečujících rodičů, kteří měli problém zorientovat se v tom, jak poptávat zubní péči, jak najít specializovaná pracoviště pro děti, které jsou těžce ošetřitelné a které musí opravu zubů podstoupit v celkové anestezii nebo v analgosedaci,“ zmiňuje členka organizace Kateřina Dobrozemská.

Pracovníci spolku zároveň rodinám ukáží, jak se u dětí s poruchami autistického spektra věnovat prevenci, aby skutečné zákroky u zubaře potřebovaly co nejméně.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio