V olomoucké Pevnosti poznání začala interaktivní výstava Po stopách slonů. Vidět na ní můžete i plastiku sloního trusu

11. červenec 2024 11:51

V olomouckém univerzitním muzeu Pevnost poznání začala výstava o životě afrických slonů. Lidé na ní můžou prozkoumat jejich stopy nebo plastiku trusu a vyzkoušet si dotykovou o soužití člověka s ohroženými druhy slonů.

Na číselné ose jde pohyblivou sloní figurkou zjistit dlouhověkost afrických slonů. Je to jen jeden z mnoha interaktivních exponátů. Programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal vyjmenovává namátkou některé z nich.

„Návštěvníci mohou pomocí posuvných sloníků objevit biorytmy slona. Mohou prozkoumat sloní trus, pomocí rovnoramenných vah mohou porovnat hodnotu slonoviny a komodit běžné lidské spotřeby. A díky unikátní interaktivní hře se mohou stát imaginárními správci africké krajiny a pokusit se o udržitelný rozvoj této krajiny,“ vysvětluje Chvátal.

Sloni trusem pomáhají udržovat zdravý a bohatý prales

Expozice vtáhne hravou formou návštěvníky do problematiky ochrany jednoho z nejunikátnějších zvířecích druhů na naší planetě. Spoluautor expozice, biolog Artur Sniegoň, tvrdí, že bez něj by vypadal svět jinak.

„Sloni vyloučí za den vyšší desítky kilogramů čerstvého trusu, který je velmi úrodný. A toho pak využívají další organismy. Vidíme tu makety skutečných vrubounů, tedy hovniválů, jsou tady zástupci houbové rozmanitosti. Sloni ve svém trusu přenáší na velké vzdálenosti nezměrné množství stromů a jiných rostlin. Pomáhají takhle udržovat zdravý a bohatý prales,“ říká Sniegoň.

Programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal (vlevo) a spoluautor expozice a biolog Artur Sniegoň

Artur Sniegoň miluje slony. Při jejich studiu objevuje stále něco nového, třeba jejich řeč. „Jsou schopni si předávat opravdu velmi komplexní informace. Dokážou se oslovovat a říkat si, co kde je nebo co kde bylo, což je opravdu natolik lidské, že je děsivé, že přesto všechno jsou sloni lidmi nadále masakrováni,“ nechápe Sniegoň.

Výstava s názvem Po stopách slonů bude v Pevnosti poznání do konce srpna. Potom začne putovat po České republice a Slovensku.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio