V olomoucké vědecké knihovně vystavují historické kuchařské knihy. Dávné recepty vás možná překvapí

5. září 2024 09:26

V olomoucké vědecké knihovně začala výstava historických kuchařek a kuchařských tisků. V expozici zájemci uvidí průřez gastronomií za posledních 500 let. Můžou se tak nechat inspirovat řadou dobových receptů.

„Úplně nejstarší tištěná kuchařka v našem fondu je platinová De honesta voluptate z roku 1503. Je to renesanční kuchařka psaná v latině a obsahuje víc než 250 receptů,“ popisuje kurátorka a historička Petra Kubíčková.

Ve vitríně naproti je další kuchařka s přívlastkem „NEJ“. Je nejmenší – vídeňská kuchařka z roku 1906. V rozměrech 24 krát 22 milimetrů se skrývá přes sto receptů na 136 stránkách, tedy spíše stránečkách.

Nejmenší kuchařka na světě

„Obávám se, že to není úplně nejpraktičtější formát. Kuchařka má nahoře na vazbě takové poutko, takže možná to poutko sloužilo k uchycení na řetízek. Takže kuchařka nebo kuchař je mohl mít na krku a zalistovat si,“ odhaduje Kubíčková.

Bobří ocas, medvědí tlapy či veverky na různý způsob

Součástí výstavy jsou i některé vybrané recepty dnes už trochu netradiční, třeba jak uvařit bobří ocas nebo medvědí tlapy. „Veverky na různý způsob, většinou ve formě paštik. Kapoun, což je mladý vykastrovaný kohout, na různý způsob,“ říká kurátorka.

Patřila tato jídla k lahůdkám takové kuchyně? „Lahudků uděláte z čehokoliv, i když jsem narazila i na recepty, kde bylo přímo napsáno ‚A toto dejte spíše svému nepříteli‘,“ usmívá se Kubíčková.

Kurátorka Petra Kubíčková s publikací o vystavených kuchařkách

Tuto poznámku našla například u receptu na slaný koláč se zapečenými úhoři. Výstava O umění kuchařském provede až do 9. listopadu návštěvníky olomoucké vědecké knihovny historií gastronomie od středověku až do období první republiky.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio