V Olomouckém kraji bude sklizeň kukuřice podprůměrná, pšenice se naopak sklidí více

3. září 2013

Letošní sklizeň obilovin v Olomouckém kraji skončila. Přes počáteční zpoždění je obilí díky příznivému letnímu počasí pod střechou přibližně ve stejnou dobu jako vloni. Výnos necelých šesti tun z hektaru je vzhledem k posledním pěti rokům mírně nadprůměrný.

„Nejdůležitější obilovina z celkového množství 93 tisíc hektarů v rámci kraje dělá ozimá pšenice, zhruba 50 tisíc hektarů. Tam byl dosažen výnos 6,45 tuny, což je i v rámci republiky velice slušný výnos,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč.

Po žních obilovin se na Hané blíží i sklizeň kukuřice. Podle Miloše Porče budou její výnosy letos zřejmě podprůměrné. Jako první přijde na řadu v polovině září kukuřice určená k silážování.

„Je to dáno tím, jak bude kukuřice zralá, jaký bude mít obsah sušiny. Aby se to dalo zpracovávat a silážovat. Pokud se jedná o zrnovou kukuřici, ta se začne sklízet, až klas dozraje. Aby nebyly velké náklady na sušení. Myslím si, že tam ta úroda nebude nijak vysoká. Bude spíš nižší, protože se na tom podepsalo sucho,“ řekl Porč.

autor: min
Spustit audio