V Olomouckém kraji končí žně. Jsou nejhorší za posledních několik let, hodnotí někteří zemědělci

2. srpen 2024 10:05

Nejhorší žně za poslední roky. I tak hodnotí někteří farmáři z Olomouckého kraje letošní sklizeň obilí a především řepky. Úrodu poškodily podle farmářů jarní mrazy a taky bouřky v červnu a červenci.

„Nacházíme ve větraném skladu s ječmenem, který leží na ventilátorech, které možná slyšíte. Je to z toho důvodu, protože je nevyčištěný, tak aby se nepokazil a udržel kvalitu,“ prochází obilným skladem agronom hospodářského družstva Určice na Prostějovsku Radek Kořínek a ukazuje na letošní úrodu ječmene.

„Ječmene jsme sklidili míň, než jsme zvyklí, ale nebylo to tak dramatické. Bylo tam nějakých 6,9 tuny, většinou bývá 7,5 po hektaru. U pšenice by to na naše podmínky mohlo být taky trošku lepší, jsme těsně pod sedmi tunami a jsme zvyklí být někde na 8,5 v průměru,“ dodává Kořínek.

Ječmen ve větrném skladu v hospodářském družstvu v Určicích

Nejhůře ale Radek Kořínek hodnotí úrodu řepky. Oproti běžnému průměru jsou letošní výnosy mnohem slabší. „Sklidili jsme v čistém 2,7 tuny po hektaru a jsme zvyklí pohybovat se někde okolo čtyř a více tun po hektaru. Hlavně je to způsobeno dvěma věcmi: první jsou jarní mrazíky, velká část květů pomrzla. A druhý problém byly samozřejmě kroupy,“ vysvětluje agronom důvody nižší sklizně.

Červencové bouřky působily škody taky dalším zemědělcům na Hané. Třeba některé porosty v okolí Loštic byly kompletně zničené. „Zničilo nám to asi 80 % úrody. Ale opravdu zničilo. Máme nejhorší žně za 30 let. Výnos je úplná katastrofa. Začali jsme řepkami, kde je běžný výnos kolem čtyř tun a nám to letos dalo 0,8 tuny,“ komentuje místopředseda a agronom loštického zemědělského podniku PALOMO Martin Rosta.

Zničilo nám to asi 80 % úrody. Ale opravdu zničilo. Máme nejhorší žně za 30 let.
Martin Rosta, místopředseda a agronom loštického zemědělského podniku PALOMO

To, že je letošní úroda některých plodin podprůměrná, potvrzuje taky mluvčí Agrární komory ČR Barbara Pánková. „Výnosy dvou hlavních plodin, tedy pšenice a řepky, budou výrazně zaostávat za průměrem. Letošní sklizeň řepky tak může dosahovat necelého milionu tun a úroda pšenice kolem 4,5 milionu tun, což jsou nejhorší výsledky za posledních několik let,“ uvádí Pánková.

Velkou radost farmáři nemají ani z cen zemědělských komodit. Ty jsou podle nich pořád relativně nízké.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související