V Olomouckém kraji se šíří „nemoc špinavých rukou“. Nejvíce případů žloutenky typu A je na Přerovsku
V Olomouckém kraji roste počet případů žloutenky typu A, známé jako nemoc špinavých rukou. Zatímco v roce 2023 hygienici zaznamenali šest případů, loni to bylo už čtyřicet a letos za necelé tři měsíce roku už 37. Nejpostiženější oblastí je Přerovsko, kde se nemoc šíří zejména mezi lidmi bez domova, v sociálně vyloučených lokalitách a mezi drogově závislými.
Denní centrum Kappa Help kvůli šíření infekce výrazně omezilo své služby a zavedlo přísná hygienická opatření.
„Jedna místnost se uklízí zhruba hodinu a půl ve dvou pracovnících. Všechny skříně s oblečením pro klienty musíme vyskládat, vytřít a znovu uspořádat. Není to legrace, ale je to potřeba,“ říká Veronika Režná, pracovnice kontaktního centra.
Koordinátorka kontaktního centra Romana Pončíková upozorňuje na závažnost situace: „Žloutenka typu A se v Kojetínské ulici šíří velmi rychle, jsme v epicentru nákazy. Proto musíme důsledně dbát na úklid a dezinfekci.“ Přiznává, že hlavní ochranou personálu jsou gumové rukavice a očkování. „To je naše jediná a nejdůležitější ochrana. Mělo by to stačit,“ dodává.
Opatření na školách
Žloutenka se nevyhýbá ani školám. Hygienici zaznamenali jeden případ na Základní škole Svisle a následně aplikovali 180 vakcín lidem žijícím v sociálně vyloučené lokalitě v Kojetínské ulici.
Podle Markéty Koutné, mluvčí Krajské hygienické stanice v Olomouci, však veřejnost nemusí mít obavy. „Nákaza lidem v ulicích města nehrozí,“ uklidňuje.
Prevence je klíčová
Hygienici zdůrazňují důležitost prevence, která spočívá především v dodržování osobní hygieny a očkování. „Virová hepatitida typu A, jinak známá jako nemoc špinavých rukou, se přenáší fekálně-orální cestou. Při nedostatečné hygieně, například neumytí rukou před jídlem, se virus může velmi rychle dostat z infikovaného člověka do těla nového hostitele,“ vysvětluje Koutná.
Při nedostatečné hygieně se virus může velmi rychle dostat z infikovaného člověka do těla nového hostitele.
Markéta Koutná, mluvčí Krajské hygienické stanice v Olomouci
V Kappa Help proto zavedli regulovaný vstup. „Klienti musí doložit imunitu vůči hepatitidě A, buď potvrzením o prodělání nemoci, nebo očkováním,“ uvádí ředitelka zařízení Ivana Smětalová.
Situace v Olomouckém kraji ukazuje, jak rychle se nemoc může šířit v rizikových komunitách. Hygienici proto apelují na veřejnost, aby dbala na základní hygienická pravidla a zvážila očkování jako účinnou ochranu proti nákaze.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968