V Olomouckém kraji stoupá počet mravnostních trestných činů. Kriminalisté se zaměřili na prevenci kyberšikany na školách

24. duben 2019

Kyberšikana se na obětech podepisuje i v jejich budoucím životě. Často nejsou schopné vést normální partnerský život nebo mají psychické problémy. Olomoučtí policisté proto uspořádali konferenci pro učitele a ředitele středních škol, na které je na problémy spojené s nevhodným chováním na sociálních sítích upozornili.

Na rizika, která pro děti a mládež představují sociální sítě, upozornili na konferenci v Olomouci policisté společně s pracovníky olomouckého hejtmanství nebo probační služby.

„Konference vznikla na základě toho, že jsme měli dva hodně křiklavé případy, které se týkaly náznaku pohlavního zneužívání a sdílení intimních materiálu s osobami, které byly pod patnáct let,“ uvedl Ladislav Spurný, který se dané problematice věnuje na kraji. Konference věnované mimo jiné kyberšikaně se zúčastnili ředitelé a učitelé středních škol z regionu.

„Myslím, že je na čase, aby pedagogická veřejnost seznámila s úskalími, které tato oblast představuje a měla možnost adekvátněji vystupovat a řešit to s dětmi ve školách,“ dodal Spurný. Kyberšikana se na obětech podepisuje i v budoucnu, je proto nutné s nimi dál pracovat.

„Jsou to nejvíce psychologické dopady, kdy to může opravdu ovlivnit vůbec jejich další osobnostní vývoj, navazování dalších pevných vztahů nebo k výchově vlastních dětí. Může to mít celoživotní následek a nemusí se s tím srovnat nikdy.“ shrnula Táňa Palotášová z Probační a mediační služby v Přerově. Právě její pracovníci se setkávají při svém povolání jak s útočníky tak jejich oběťmi.

Olomoučtí policisté podle vedoucího Odboru obecné kriminality v Olomouci Jana Lisického v minulosti řešili hned několik případů. „Alarmující je, že za posledních několik let nám poměrně rapidně stoupá počet mravnostních trestních činů,“ říká Lisický. Lidé podle něj internet stále považují za bezpečné místo a sdílejí na něm osobní informace.

"Nemají pocit, že by to bylo něco špatného, tak jim často říkáme paralelu, aby napsali na papír své jméno, rodné číslo a sexuální preference a tento papír zavěsili na výkladní skříň obchodního domu. Většina těch lidí se zarazí, že by to nikdy neudělali. Ale realita je taková, že na internet to dávají úplně v klidu,“ dodal Jan Lisický.

autor: tas
Spustit audio