V olomouckém Muzeu umění začne ve čtvrtek jeho největší letošní výstava. Zaměří se na současné umění střední Evropy, Ukrajiny a Běloruska

26. červen 2024 13:45

Největší audioportál na českém internetu

Socha nazvaná Duch od původem běloruské umělkyně Ali Savashevich | Foto: Blanka Mazalová, Český rozhlas

Olomoucké Muzeum umění představí současné umění střední Evropy, Ukrajiny a Běloruska

Pracovníci Muzea umění v Olomouci zahájí ve čtvrtek svůj největší letošní výstavní projekt Trienále. Na přehlídce středoevropského moderního umění se představí čtyřicet současných výtvarníků a architektů ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Slovinska, Běloruska, Ukrajiny a samozřejmě Česka. Návštěvníci například uvidí, jaký umělecký monument po sobě zanechala covidová pandemie nebo komunistický režim.

„Je to práce rakouské výtvarnice Dorit Margreiter Choy, která na staré promítačce ze 70. let promítá ve smyčce aktuální záběry ze dvou evropských míst. Jednak z Islandu, kde tají ledovce, a dolnorakouských stříbrných dolů,“ ukazuje kurátorka Martina Mertová u vrnící promítačky černobílý film. „Tematizuje aktuální dopady globálního oteplování, a kde jsou jejich kořeny,“ dodává.

Hlavním letošním tématem jsou Momenty, zásadní okamžiky minulosti, současnosti i budoucnosti. Jejich odrazem jsou Monumenty – památníky jako nositelé symbolů a Mockumenty, které jsou reflexí těchto hodnot.

Ležící devítimetrový morový sloup odkazující na nedávnou covidovou pandemii. Jde o dílo Marka Kvetana

Každý umělec podle Martiny Mertové uchopil zadání po svém. Nepřehlédnutelný je ležící devítimetrový morový sloup odkazující na nedávnou covidovou pandemii. „Je to dílo Marka Kvetana, který se v poslední době zajímá především o baroko a barokní tradici,“ ukazuje uprostřed sálu další kurátor Jakub Frank.

Nad vším se vznáší obří socha nazvaná Duch. „To je dílo původem běloruské umělkyně Ali Savashevich, která reflektuje postsovětskou historii své rodné krajiny. Konkrétně to dělá prostřednictvím repliky sochy Lenina, která je vztyčena v jejím rodném městě ve Stolině v Bělorusku,“ vysvětluje Frank.

Socha nazvaná Duch od původem běloruské umělkyně Ali Savashevich

A dodává: „Ona tu pevnou, stabilní, nehybnou a nedotknutelnou sochu přetváří ve filcu, tedy v měkkém materiálu a celou ji umísťuje na sokl, který je na kolečkách, který je pohyblivý a z toho nedotknutelného a nepřemístitelného monumentu vytváří něco pomíjivého,“ vysvětluje Frank.

Projekt Trienále, který odkazuje na to, že se koná každé tři roky, vstoupil také do veřejného prostoru. Umělecká díla, často kontroverzní, jsou například na dvou olomouckých náměstích nebo před lékařskou fakultou. Výstava Momenty přesáhla i do arcibiskupského zámku v nedaleké Kroměříži.

Projekt Trienále bude k vidění po celé Olomouci a blízkém okolí do konce roku.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.