V olomouckém vlastivědném muzeu vystaví části nejstaršího českého meteoritu nevyčíslitelné hodnoty

5. listopad 2021

Policejní vrtulník dopravil z opavského slezského muzea do Olomouce několik kusů nejstaršího meteoritu v Česku. Na výstavě v olomouckém vlastivědném muzeu budou uložené v neprůstřelné bezpečnostní vitríně. A budou pod přísným policejním dohledem. Podle muzejníků se jedná o světové unikáty staré zhruba 18 tisíc let. Jejich hodnota je nevyčíslitelná.

Meteorit v olomouckém vlastivědném muzeu

„Je to nejstarší nalezený kus meteoritu,“ ukazuje kurátor výstavy Martin Kováček. Výjimečný je i kvůli okolnostem nálezu. „Je to taková záhada, protože to bylo nalezeno v ohništi pravěkých lovců, kteří to možná odněkud přinesli,“ pokračuje Kováček.

Jedná se o devět kusů jednoho železného meteoritu, který našli dělníci v cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925. Celkem váží téměř 10 kilogramů. „Původně to bylo přes 20 kilogramů. Některé kusy se záhadně ztratily, největší kusy byly přeneseny do Slezského zemského muzea v Opavě. Tady na výstavě budete mít možnost vidět osm kusů, které dohromady váží téměř 10 kilo,“ přiblížil kurátor. V České republice jsme podle Martina Kováčka zaznamenali 20 pádů meteoritů. „Máme železné i kamenoželezné meteority,“ dodává.

Meteorit v olomouckém vlastivědném muzeu

Opavský meteorit byl pravděpodobně jádrem větší planetky. I když opavský meteorit je světovým unikátem, jeho cenu muzejníci neznají. Ředitel Břetislav Holásek vysvětlil, proč se rozhodl v olomouckém muzeu ukázat i tento meteoritský unikát. Největším českým meteoritem je meteorit Loket. „Původně vážil přes 84 kilogramů, ale byl rozřezán na spoustu kousků, které se nacházejí různě po světě. V Praze se nachází pouze jeho maketa,“ dodal Kováček.   

Kromě vzácného exponátu opavského meteoritu lidé uvidí ve vitrínách další ukázky nejen českých meteoritů ale i ukázky toho, s čím si meteority můžeme splést.

Zhruba 18 tisíc let starý meteorit si můžou lidé ve vlastivědném muzeu prohlédnout od zítřka do 14. listopadu.

autor: bam
Spustit audio