V Olšanech na Šumpersku skončila po dvou letech přestavba bývalého kina. Do budovy nastěhují klienti domova pro hendikepované

24. leden 2024

Jako chráněné bydlení s komunitním centrem bude nově sloužit budova bývalého kina v Olšanech na Šumpersku. Po dvou letech skončila kompletní přestavba. Už brzy se do ní přestěhuje část zdravotně hendikepovaných klientů nedalekého domova Paprsek. 

„Je tu deset bytů. Každý byt je pro jednoho uživatele a je vybaven tak, aby se mohl rovnou nastěhovat. Dokonce tu budou mít peřiny a polštáře i stolní lampičku. Doděláváme nábytek. Tady už je připravená kuchyňská linka, stůl se dvěma židlemi, polička, skříň. Mohou mít i televizi, když si budou chtít připojit svoji, jinak společná je na chodbě. Potom si každý individuálně dovybaví ledničku a pračku,” provází objektem starosta Aleš Janderka za KDU-ČSL. 

Sál bývalého kina v Olšanech

„Těší se moc a moc na to, až budou sami. Oni se cítí, že nepotřebuji pomoc někoho jiného, takže jsou natěšení a už aby to bylo,” doplňuje ředitelka domova Paprsek Jarmila Koubková.

Budování chráněných bydlení a malých domovů pro hendikepované klienty větších ústavních zařízení je trendem v celém Olomouckém kraji. V tomto případě se ale projektu ujala přímo obec.

Na rekonstrukci za více než 40 milionů korun získala dvacetimilionovou dotaci z Evropské unie.

Spustit audio