V Olšanech u Prostějova čistí podzemní vodu pomocí syrovátky. Funguje to lépe, než se očekávalo

26. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čištění podzemních vod pomocí syrovátky u Olšan u Prostějova

Vedení Olšan u Prostějova už zná první výsledky čištění podzemních vod syrovátkou. Obnova pomocí vrtů začala loni. A jejím cílem je snížit koncentraci jedů, které unikly z bývalého závodu Sigma Lutín a ohrožují zdroje pitné vody pro část obyvatel Prostějovska. Zásah stojí stovky milionů korun, na pokračování projetku se samospráva vesnice snaží získat další dotace.

Čištění podzemních vod pomocí syrovátky u Olšan u Prostějova

„Na vrtu je nasazeno tlakové zhlaví a pomocí hadice se z cisterny aplikuje čerstvá syrovátka s přidanými živinami,“ popisuje projektová manažerka Kristýna Šimoníková. Na kraji pole tady trčí ze země jedna modrá trubka za druhou, nahoře jsou opatřené červeným víkem s terčíkem, který na vrty upozorní zemědělce. „Během minulého roku jsme vybudovali na této lokalitě 324 vrtů ve čtyřech liniích. Jednotlivé linie se skládají z aplikačních a monitorovacích vrtů,“ popisuje Šimoníková.

Jedy, v tomto případě nebezpečné chlorované uhlovodíky, do podzemní vody v minulosti unikly z nedalekého bývalého podniku Sigma Lutín. Už dnes je podle nezávislého starosty Olšan Milana Elfmarka jasné, že zvolená technologie zabírá nad očekávání dobře. Syrovátka se za necelý rok dostala až o třicet metrů dál. „Proces, který jsme odhadovali na patnáct až dvacet let, je možné zkrátit. A jestliže v tom budeme pokračovat, tak to bude ku prospěchu občanů. Z tohoto jímacího území Hrdibořic a Duban je zásobováno téměř sto tisíc obyvatel Olomouckého kraje, tak si myslím, že se to vyplatí,“ přibližuje starosta.

Čištění podzemních vod pomocí syrovátky u Olšan u Prostějova

Řada lidí v okolí dnes nemůže používat vodu ze studní jako pitnou. Větší část z téměř dvou set milionů korun potřebných na likvidaci jedů obec získala díky evropským dotacím, zbylé peníze se snaží sehnat. „V loňském roce Olomoucký kraj uvolnil na tuto akci 18 milionů, zbývá ještě asi 11 milionů. Věřím, že se ještě nějak dohodneme,“ dodává Elfmark s tím, že na jednání s Olomouckým krajem o výši příspěvku se chystá v příštím týdnu.

autor: tas
Spustit audio