V Olšanech u Prostějova připravují projekt parku, který v případě potřeby ochrání obec před velkou vodou

13. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Místo budoucího protipovodňového parku v Olšanech u Prostějova

Vedení Olšan u Prostějova chce přeměnit část pole za obcí v odpočinkovou zónu, do které by lidé mohli vyrazit se psy, za sportem nebo jen tak na procházku. Nový park ale nebude sloužit jen rekreaci, při prudkých deštích by měl umět zadržet velkou vodu tak, aby se nevylila mezi domy.

S nezávislým starostou Olšan u Prostějova Milanem Elfmarkem stojíme za fotbalovým hřištěm, před námi se rozprostírá velké pole s hrachem. „V současné době se na tomto místě nachází klasická orná půda, která je obhospodařována zemědělským družstvem. Chtěli bychom tu zřídit protipovodňový park,“ popisuje starosta s tím, že část bude obec udržovat posekanou, jinde ale lidé najdou louky.

Říčka Blata v Olšanech u Prostějova

Protipovodňový park chtějí Olšany vybudovat kvůli říčce Blatě, která jimi protéká. „pokud by se zvyšovala hladina, tak se voda začne vylívat u jezu a pak budou zasaženy domy po levé straně toho toku. Pravý břeh je výš. Takže dojde ke snížení pravého břehu. „To území bude mít rozměr kolem 4 hektarů. Park by měl mít terasovitou úpravu, jeden nebo možná dva biotopy,“ popisuje Elfmark. Naposledy se podle něj Blata na třetí povodňový stupeň dostala v loňském roce.

„Už jednou pamatuji, že to byla velká potopa. Měli jsme to až v zahradách,“ říká paní Zdena, obyvatelka jednoho z domů na levém břehu říčky, kam se dosud voda při prudších deštích vylévá. Obec teď pracuje na projektu a podle starosty by první práce mohla zahájit už v příštím roce.

autor: tas
Spustit audio