V Otaslavicích hořel les. V náročném terénu spolupracovali profesionálové s dobrovolnými hasiči

Tři hektary vzrostlého lesa shořely v pondělí při požáru lesa nedaleko Otaslavic na Prostějovsku. Při náročném zásahu profesionálům pomáhaly desítky dobrovolných sborů z celého okolí a hasit přiletěl i vrtulník. Příčinu vzniku požáru vyšetřovatelé zatím neznají.

Ze zalesněného kopce nedaleko Otaslavic stoupá dým. Na louce pod ním pendlují cisterny profesionálních a dobrovolných hasičů a přivážejí sem vodu. K ohni se cisterny ale vůbec nedostaly. „Je to ve strmém kopci, vzrostlé stromy, takže těžko průchodné vůbec pro hasiče s hadicemi, když nejdřív musíte natáhnout ty silné hadice, pak teprve můžete natáhnout to menší vedení. Je to velmi složité, musí se to koordinovat pomocí vysílaček,“ popisuje mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Stovky metrů hadic tak jeho kolegové museli vynést až na zalesněný hřeben. Aby prošli, dělníci jim prořezali cestu motorovými pilami. „Požár je lokalizován, to znamená, že už se dál nešíří. Provádíme dohašovací práce a rozhrabávání pomocí ženijního nářadí,“ říká velitel zásahu Tomáš Koutný.

Lesní požár u Otaslavic hasili profesionálové i dobrovolníci

S dohašováním tu pomáhá i paní Lenka. Dobrovolná hasička z Otaslavic na zádech podpírá těžkou hadici s vodou. „Máme toho plný brýle. Už se těšíme, až to dohasíme a půjdeme domů,“ komentuje.

„Toho žhavého je tady ještě dost. Snažíme se dělat, co můžeme, rozkopávat to, prolévat to vodou. Akorát je nedostatek vody, takže to je běh na dlouhou trať,“ doplňuje další dobrovolník Jan Pospíšil.

Hasiči hlídali les celou noc. Dnes už tuto povinnost přebere jeho vlastník.

autor: kra
Spustit audio