V Písařově na Šumpersku budují multifunkční komunitní centrum se sociálním bydlením

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přestavba nevyužité písařovské školní budovy na komunitní centrum

Skoro deset let zela prázdnotou, už brzy ale bývalá školní budova v Písařově na Šumpersku znovu ožije. A vrátí se do ní i děti. Vzniká v ní totiž multifunkční komunitní centrum, které místní škola využije třeba k výuce pracovních činností. Své zázemí v budově ale najdou i obecní spolky a pořadatelé společenských akcí.

Právě vcházím do bývalé školní budovy v Písařově. Zvenku je zatím ještě obehnaná lešením. Tady uvnitř jsou už hotové omítky, ale dělníci ještě musí dokončit podlahy a nastěhovat sem veškeré vybavení. Spolu se mnou je tu i lidovecký místostarosta Jiří Pavlas. Vede mě do budoucí dílny, ve které bude stát i keramická pec.

„Koncept je takový, že v dopoledních hodinách pracovních dnů budeme prostory využívat pro potřeby základní a mateřské školy, protože v současné době je ne vzestupu polytechnická výchova. V odpoledních či večerních hodinách budou prostory nabídnuty aktivním spoluobčanům, kteří tvoří keramiku, či se zabývají jinými činnostmi,“ popisuje Pavlas.

Tak my pokračujeme do vedlejší místnosti.

„Propojovací trakt nás vede do víceúčelového sálu, tahle místnost zůstane bez nábytku. Primárně bude sloužit jako cvičebna, i před přestavbou zde probíhala výuka tělesné výchovy,“ dodává místostarosta.

Práce by měly být podle Jiřího Pavlase hotové v květnu. Naplno začne nové komunitní centrum fungovat se začátkem příštího školního roku. Velmi se na něj těší třeba paní Hanka, která učí v místní škole.

„To je věc, která tu chyběla. Myslím si, že jakmile to bude možné, tak tam budeme chodit hlavně se staršími dětmi,“ říká paní Hana.

Horní patro bývalé školní budovy bude sloužit bydlení. Vzniká tu sedm nových sociálních bytů. Lidé už na obecní úřad začali posílat žádosti, zájem je prý velký.