V polích u Bílovce stojí unikátní větrný mlýn. V sezóně nabízí prohlídky s mlynářem

Větrný mlýn Nové Dvory nám představil ředitel Kulturního centra Bílovec Petr Havrlant
V Nových Dvorech u Bílovce v Moravskoslezském kraji stojí uprostřed polí dřevěný větrný mlýn. Je jediným větrným mlýnem u nás s dvojitým mlýnským složením. A od nové sezony, která začne už v květnu, bude zase o něco zajímavější. Víc se přiblíží svému původnímu vzhledu, protože řemeslníci zrenovovali některé jeho části. Obnovili schodiště i stříšku, mlýn má nový lub, násypku a originální fukar.
V okolí Bílovce dřív stávaly desítky větrných mlýnů. Tehdejší bílovecký okres dokonce držel v jejich počtu primát. K roku 1890 jich tam bylo přes padesát. Do dnešních dnů se dochoval jen tento jediný. Postupnou rekonstrukcí se mlýn víc a víc přibližuje stavu, kdy ještě klapal. Vizí je moct ho do budoucna alespoň čas od času spustit. Osmimetrové lopatky se netočí už desítky let.
Větrný mlýn je krásnou krajinnou dominantou, stojí na kopci nad místní částí Nové Dvory. Konstrukčně se jedná o mlýn takzvaného německého typu. Jedna z teorií říká, že sem byl převezen v roce 1910 z blízkého Leskovce. Jiná tvrdí, že mlýn tam stál už v roce 1830. Správci mlýna proto mají v plánu udělat dendrologický průzkum, aby jeho historii víc upřesnili. Větrný mlýn mlel a šrotoval až do čtyřicátých let dvacátého století.
Nastavením perutí se dávaly zprávy
Podle ředitele Kulturního centra Bílovec Petra Havrlanta mívalo natočení lopat mlýna i svoji symboliku. Bylo tak možné předat o mlynářově rodině řadu informací, například když někdo zemřel nebo naopak přišel přírůstek do rodiny. I o tom návštěvníkům mlýna vyprávějí technici-mlynáři, kteří mají v sezóně připravené zážitkové komentované prohlídky.
Ke mlýnu se dostanete po cestě z Bílovce směrem na Bravinné. Auto můžete nechat u kaple sv. Martina na Nových Dvorech. Odtud je to k mlýnu asi 750 metrů. Od nové sezóny chystá Kulturní centrum Bílovec výlety k mlýnu historickým autobusem. Loni byl totiž o tyto projížďky velký zájem. Mlýn je zároveň součástí takzvané Technotrasy, která sdružuje nejzajímavější technické památky v Moravskoslezském kraji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.