V Potštátě na Přerovsku začali s výstavbou kanalizace. Zatím tam veškeré odpadní vody končí v potoce

28. březen 2023 15:54

V Potštátě na Přerovsku začala největší investiční akce v historii města. Dělníci začali stavět kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 143 milionů korun. Dosud veškeré odpadní vody končí v tamním potoce. Změnit by se to mělo do dvou let.

Potok Velička vede pod hlavní cestou v Potštátě. „Je to jedna z nejproblémovějších výústí, co tu je. Tady se stýká veškerá špatná voda. Voda není moc živá, a právě i proto děláme kanalizaci, abychom sem opět mohli nasadit pstruhy,“ říká nezávislý starosta René Passinger, který stojí u jedné z výústí.

Podle něj má obec výjimku na to, že může veškerý odpad z domů vypouštět do potoka a pokuty nedostává jenom proto, že ve městě pracují na kanalizaci. A to hned na čtyřech místech současně.

Skalnaté podloží prodlužuje termíny

Práce ale zkomplikovalo skalnaté podloží. „V první fázi byl proveden pilotní vrt. Ten se ale nepovedl, takže z toho důvodu jsme nasadili jinou technologii. Je to komplikace, protože nás to zdržuje. Plánovaný termín protlaků byl minulý týden, namísto toho jsme tady dva týdny a ještě nemáme ani metr,“ vysvětluje vedoucí stavby Tomáš Halfar.

Na vybudování kanalizace se městu podařilo získat dotace, bez nich by stavbu zahájit nemohlo. „Získali jsme dotace z životního prostředí na 98 milionů korun, 40 milionů jsme si půjčili s jednoprocentním úročením, takže myslím si, že se to utáhne, i když budeme ročně splácet čtyři až pět milionů. Doufám, že postoupíme do 21. století a nebudeme už vypouštět špatné vody do našich toků,“ konstatuje starosta Passinger.

V Potštátě na Přerovsku začali s výstavbou kanalizace

Celá akce si vyžádá řadu dopravních omezení. Některé už platí teď. „Celou dobu výstavby budou částečné uzavírky třeba na semafory a podobně,“ doplňuje Passinger. Obyvatelé Potštátu ale i projíždějící řidiči tak budou muset být trpěliví. Ukončení stavebních prací je stanovené na duben 2025.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio