V Přerově začala veřejná sbírka na zvony pro kostel svatého Vavřince. Jeden z nich bude připomínat poválečný masakr na Švédských šancích

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zvon v přerovském kostele sv. Vavřince

Přerovský kostel svatého Vavřince se dočká nových zvonů. Původní zrekvírovali za druhé světové války Němci. Nové nechá odlít spolek Přerovské zvony smíření. Peníze, zhruba tři miliony korun chce získat ve veřejné sbírce.

Zvon v přerovském kostele sv. Vavřince

A1. Tímto tónem zní jediný zvon v kostele sv. Vavřince. Nemá žádné jméno. Je více než 6 století starý a v Přerově zvoní bezmála 70 let. Pochází ze zrušeného kostela sv. Anny ze Staré Vody na Libavé. „Zvoní velice krásně, je to gotický zvon, není na něm chyby. Nicméně, aby tento zvon sloužil ještě dále, tak by bylo dobré, aby to zvonění bylo lineárním pohonem, který je k takové památce šetrnější,“ říká přerovský děkan Josef Rosenberg a ukazuje na prázdná místa na mohutné dubové stolici. „Na ní bylo zavěšeno klidně i pět zvonů. Tady vidíme, že je kolomaz. Víme, že zvony byly rekvírovány po první i po druhé světové válce. Ten počet zvonů byl vždycky různý, ale nejméně byly tři,“ dodává děkan.

Kostel sv. Vavřince o své zvony v minulosti přišel už třikrát. Na ty nové teď spolek Přerovské zvony smíření vypisuje sbírku. „Poprvé byly zničeny švédskými vojsky za třicetileté války, podruhé zrekvírovány za první světové války a potřetí za druhé světové války. Myslíme si, že od těch válek už uběhlo hodně času a že bychom mohli ty zvony nahradit a vrátit se k normálním mírovým dobám,“ říká jeden z jeho zakládajících členů Petr Mlčoch.

Cílem sbírky ale není jen obnovit zvony ale také připomenout a uctíti památku obětí masakru na Švédských šancích, který se odehrál jen pár dní po druhé světové válce nedaleko Přerova. Na jednom ze zvonů proto budou umístěna jména dětí, které tam byly zavražděné. „Zvony kromě své energie mají i symboliku. Chceme, aby tento zvon kromě připomenutí minulosti byl i varováním do budoucna, abychom podobné hrůzy nedopustili znovu,“ říká předseda spolku Petr Měřínský.

Během prvního týdne lidé na transparentní účet sbírky věnovali bezmála 70 tisíc korun.

autor: kra
Spustit audio