V přerovském centru Lorenc začali lidem bez domova pomáhat psychoterapeuti. O službu je velký zájem

25. srpen 2023 14:20

Vypořádat se s psychickými problémy pomáhají v Přerově lidem bez domova psychoterapeuti. Službu zřizuje tamní charita v rámci nízkoprahového denního centra Lorenc.

Psychoterapeutka Radka Strnadová denně při svých sezeních mluví s pěti až šesti klienty. Jejich životní příběhy jsou prý rozmanité a mnohdy velmi těžké. „Je tady prostor pro sdílení jejich životních osudů. Často nemají nikoho blízkého, mají závislosti, trpí třeba i nějakým duševním onemocněním a tím, jak jsou na ulici, jim odborná péče chybí,“ zmiňuje Strnadová.

Její klientkou je i padesátiletá paní Vlasta. I když je čistě oblečená a upravená, vypadá mnohem starší. Na ulici žije už 12 let. „Dcera si našla špatnou partu lidí a začala užívat drogy. Já jsem v té době byla hodně nemocná, a když jsem se vrátila, z bytu bylo doslova a do písmene feťácké doupě. Dostala jsem výpověď z bytu, dcera na mě nadělala dluhy, které do dneška splácím,“ popisuje svůj pohnutý osud.

Byla jsem velmi ráda, že mě vyslechla žena a naslouchala mi.
Vlasta, žena bez domova

Vlasta na terapii dochází měsíc a tvrdí, že se díky ní cítí mnohem lépe. „Byla jsem velmi ráda, že mě vyslechla žena a naslouchala mi. Když jsem na terapii přišla podruhé, už jsem ani nebrečela, smála jsem se a začala jsem věřit, že se to všechno zlepší,“ říká Vlasta.

Služba poskytuje individuální i skupinové psychoterapie. Je bezplatná a je o ni vysoký zájem. Klienti se ale musí dopředu objednat. „Tato služba začala fungovat od začátku července a překvapilo nás, jak velký zájem o ni je. Myslím si, že s podzimem a zimou bude víc lidí, kteří budou chtít tuto terapii navštěvovat,“ uvádí Adéla Trumberová, vedoucí denního centra Lorenc.

Terapeutická služba je dočasná, aktuálně ji financuje soukromá společnost. Charita proto hledá na příští rok další zdroje pro její fungování.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio