V Rapotíně vzniká lesní přehrada. Má napomoct zadržování vody v krajině

15. červen 2018

Na místě bývalého vojenského cvičiště v Rapotíně na Šumpersku vzniká lesní přehrada. Dělníci tam vykáceli staré keře a v těchto dnech upravují dno. Obec se pustila do investice kvůli suchu, které v posledních letech sužuje krajinu. Nádrž má pomoci zadržovat vodu.

Stojím v místě, kde bude dno přehrady. Bagr tady odstraňuje přebytečnou zeminu, kterou odváží speciálně upravený vozík. „Bylo to tady kompletně zalesněné, takže první věc, která se udělala, bylo kácení. Pak jsme založili výpustní zařízení, to je ta obetonovaná roura,“ vysvětluje stavbyvedoucí Martin Suchopar.

Podle něj tímto práce nekončí. Budou sem muset navést zeminu, která je pro stavbu vodní nádrže vhodnější. „V koordinaci s geology, kteří budou říkat, jestli daná část je, nebo není vhodná do homogenní hráze, budeme navážet po nějakých vrstvách a bude se to hutnit vibračním válcem,“ popisuje stavbyvedoucí.

Teď je terén neupravený. Ještě tu leží hromady náletových dřevin. „To do hráze nesmí přijít. Veškerý organický materiál v našem případě vytvoří třeba zimoviště pro obojživelníky,“ dodává Suchopar.

Stavební úpravy sleduje také Lenka Zindulková z odboru životního prostředí obecního úřadu v Rapotíně. „Takhle vypadal původní terén, je to vlastně údolí potůčku. Tam, kde jsou zabetonované ty roury, vidíte takové zářezy – tam teče ten potok. Postupně se to zahradí, zavře se stavidlo a postupně to nateče,“ uvedla Zindulková.

Kromě zadržování vody a útočiště pro obojživelníky a další živočichy vázané na vodní plochy bude nádrž sloužit také k rekreaci. „Nevím, jak moc to bude ke koupání. Bude to spíš přírodní nádrž. Ale rozhodně bude přístupná, bude k ní vybudován chodníček a přes vodní plochu povede lávka,“ dodává Zindulková s tím, že práce budou hotové zhruba do září letošního roku.

autor: sol
Spustit audio