V Tovačově jednali o rozšíření těžby štěrkopísku. Část obyvatel je proti

7. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Veřejné projednávání rozšíření těžby štěrku v Tovačově

Zřejmě až v referendu rozhodnou obyvatelé Tovačova na Přerovsku o tom, jestli se v okolí jejich města rozšíří těžba štěrkopísku. Usiluje o ni společnost Českomoravský štěrk, která v oblasti dobývá tuto surovinu více než 70 let. Podnik se bez souhlasu majitelů pozemků, ale i města, neobejde. Přesvědčit je a taky na dvě stovky obyvatel města se včera večer pokusili zástupci společnosti při veřejném projednávání svého záměru.

„Auta tady budou jezdit, silnice budou rozbité. Já bych vám nedal ani metr,“ pan Antonín nebyl jediný, kdo s rozšířením těžby u Tovačova nesouhlasil. „Bydlím tu od narození a nepřeji si, aby se tu těžilo. Nemáme kam jít na procházky. Dělají si tady, co chtějí,“ rozčiluje se Dagmar Charvátová. Naopak Vlastimil Kón těžaře podporuje. „Těžba musí být, jinak nebude štěrk a nebude z čeho stavět,“ popisuje.

Společnost Českomoravský štěrk u Tovačova v současnosti těží z celkem 4 jezer. Ráda by je ale rozšířila o další. Mělo by rozlohu 60 hektarů a nacházelo by se asi kilometr od města. „Pro nás je teď stěžejní to město i z hlediska polohy. Město je na začátku ložiska, odkud bychom to chtělo otevřít. Pokud se s městem nedohodneme, zvážili bychom náš postoj, ale samozřejmě budeme jednat i s dalšími vlastníky pozemků,“ říká Tomáš Bína z Českomoravského štěrku.

Pokud se záměr podaří prosadit, Tovačov získá Za 20 let na nájmu, daních a poplatcích 30 milionů korun. Lidovecký starosta Marek Svoboda ale rozhodnutí chce nechat na obyvatelích a ve středu předloží městské radě návrh na uspořádání referenda. „Byl bych za to, aby si o tom rozhodli občané a ne jen patnáct zastupitelů, byť volených,“ uvedl starosta.

Definitivně o konání referenda rozhodnou zastupitelé. Sejdou se v závěru září.

autor: kra
Spustit audio