V Trusnově vám ve Staročeském muzeu připomenou vůni starých časů a řemesel
Trusnov v Pardubickém kraji má ve znaku čtyři klasy. Dřív se tam lidé živili hlavně zemědělstvím. Co všechno je v chalupách kdysi obklopovalo, se můžete dozvědět v místním Staročeském muzeu. Založili ho manželé Kudrnovi pro svoji velkou sbírku věcí všedního vesnického života, hlavně z období první republiky. Návštěvníci si tak mohou připomenout dobu svých babiček a děti uvidí předměty a nástroje, které třeba ještě nikdy neviděli a neví, k čemu slouží.
Chalupu čp. 55, stojící hned vedle jejich domu, koupili manželé Jitka a Josef Kudrnovi tak trochu z obavy před neznámými sousedy. Žádné velké plány s ní neměli. Ale ukázalo se, že je to ideální místo pro umístění jejich stále se rozrůstající sbírky historických předmětů, které souvisejí s vesnickými řemesly a tradicemi, zkrátka obyčejným životem na venkově. Chalupu se stodolou, chlévy i půvabným zápražím opravili a zaplnili doslova každý kout.
Do Staročeského muzea se můžete vydat během celého roku. Ale protože jde o soukromé, v podstatě rodinné muzeum, které nemá pravidelnou otevírací dobu, je ideální se předem objednat a s majiteli si domluvit termín návštěvy. Komentovaná prohlídka začíná ve venkovní expozici, věnované především zemědělskému náčiní a strojům. Uvidíte v ní ale i historické saně, části povozů, chomouty, zkrátka věci spojené se zemědělstvím, které místní lidi živilo po stovky let.
Stará školní třída
Jeden z velkých chlévů manželé Kudrnovi upravili na expozici řemesel. Najdete tu obuvnické náčiní, ale také vybavení historické truhlárny, staré fotoaparáty či hudební nástroje a celou řadu historických dokumentů.
V muzeu objevíte i celou řadu zajímavostí. Ve stodole dokonce i mechanickou dílnu a unikátní historický vůz Citroen B 14G z roku 1927. Můžete se ale vydat také na půdu chalupy, kde vznikla expozice historické školní třídy se starými lavicemi, které pocházejí z někdejší trusnovské školy.
O pár metrů dál uvidíte na půdě šňůry s prádlem a dřevěnou pračku na manuální pohon. A také divadlo. Josef Kudrna je totiž nejen nadšený divadelník a loutkoherec, ale také zdatný řezbář, který se věnuje výrobě loutek. A to nejen v malém formátu. Dvoru Staročeského muzea tak vévodí obří plastika Pandrholy, která vznikla jako upoutávka nového nastudování hry Dařbuján a Pandrhola v podání místních ochotníků.
Nad Pandrholou visí několik monumentálních jitrnic. Podle Josefa Kudrny spousta dětí, které do muzea zavítají, ani neví, co to ty jitrnice vlastně jsou. Seznamování s historií, kulturou našich předků, lidovými řemesly a tradicemi berou manželé Kudrnovi jako poslání. Vždyť také proto svoje Staročeské muzeum otevřeli návštěvníkům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.