V Trusnově vám ve Staročeském muzeu připomenou vůni starých časů a řemesel

18. leden 2025

Trusnov v Pardubickém kraji má ve znaku čtyři klasy. Dřív se tam lidé živili hlavně zemědělstvím. Co všechno je v chalupách kdysi obklopovalo, se můžete dozvědět v místním Staročeském muzeu. Založili ho manželé Kudrnovi pro svoji velkou sbírku věcí všedního vesnického života, hlavně z období první republiky. Návštěvníci si tak mohou připomenout dobu svých babiček a děti uvidí předměty a nástroje, které třeba ještě nikdy neviděli a neví, k čemu slouží.

Chalupu čp. 55, stojící hned vedle jejich domu, koupili manželé Jitka a Josef Kudrnovi tak trochu z obavy před neznámými sousedy. Žádné velké plány s ní neměli. Ale ukázalo se, že je to ideální místo pro umístění jejich stále se rozrůstající sbírky historických předmětů, které souvisejí s vesnickými řemesly a tradicemi, zkrátka obyčejným životem na venkově. Chalupu se stodolou, chlévy i půvabným zápražím opravili a zaplnili doslova každý kout.

Do Staročeského muzea se můžete vydat během celého roku. Ale protože jde o soukromé, v podstatě rodinné muzeum, které nemá pravidelnou otevírací dobu, je ideální se předem objednat a s majiteli si domluvit termín návštěvy. Komentovaná prohlídka začíná ve venkovní expozici, věnované především zemědělskému náčiní a strojům. Uvidíte v ní ale i historické saně, části povozů, chomouty, zkrátka věci spojené se zemědělstvím, které místní lidi živilo po stovky let.

Stará školní třída

Jeden z velkých chlévů manželé Kudrnovi upravili na expozici řemesel. Najdete tu obuvnické náčiní, ale také vybavení historické truhlárny, staré fotoaparáty či hudební nástroje a celou řadu historických dokumentů.

Jitka a Josef Kudrnovi, zakladatelé Staročeského muzea v Trusnově

V muzeu objevíte i celou řadu zajímavostí. Ve stodole dokonce i mechanickou dílnu a unikátní historický vůz Citroen B 14G z roku 1927. Můžete se ale vydat také na půdu chalupy, kde vznikla expozice historické školní třídy se starými lavicemi, které pocházejí z někdejší trusnovské školy.

O pár metrů dál uvidíte na půdě šňůry s prádlem a dřevěnou pračku na manuální pohon. A také divadlo. Josef Kudrna je totiž nejen nadšený divadelník a loutkoherec, ale také zdatný řezbář, který se věnuje výrobě loutek. A to nejen v malém formátu. Dvoru Staročeského muzea tak vévodí obří plastika Pandrholy, která vznikla jako upoutávka nového nastudování hry Dařbuján a Pandrhola v podání místních ochotníků.

Josef Kudrna je autorem obří plastiky Pandrholy na dvoře muzea

Nad Pandrholou visí několik monumentálních jitrnic. Podle Josefa Kudrny spousta dětí, které do muzea zavítají, ani neví, co to ty jitrnice vlastně jsou. Seznamování s historií, kulturou našich předků, lidovými řemesly a tradicemi berou manželé Kudrnovi jako poslání. Vždyť také proto svoje Staročeské muzeum otevřeli návštěvníkům.

Spustit audio