V Týně nad Bečvou začínají se stavbou kanalizace. Jak se to dotkne místních a návštěvníků hradu Helfštýn?

V Týně nad Bečvou na Přerovsku začala v pondělí dlouho plánovaná stavba kanalizace. Investice si vyžádá bezmála 110 milionů korun a půjde o největší investici v historii obce. 

Práce dělníků zaberou více než rok a zkomplikují život nejen obyvatelům obce, ale taky šoférům a návštěvníkům hradu Heflštýna. „Těšili jsme se na zajímavou, hezkou a klidnou sezonu, ale bohužel ani po třech letech oprav paláce a ani po dvou letech epidemie to nevypadá úplně vesele, protože v obci pod hradem má dojít k uzavírkám komunikací kvůli nové kanalizaci. Návštěvníci to budou mít spojené s takovou bojovkou,“ stěžuje si s úsměvem pod vousy kastelán Helfštýna Jan Lauro.

Podle nezávislého starosty Týna nad Bečvou Antonína Ryšánka ale úsek k hradu bude mít prioritu a chce jej začít budovat jako první. „Představa je, že ta hlavní trasa na hrad bude do léta v zemi. Povrch samozřejmě nebude finálně upravený, bude se jezdit přes nějaké zhutněné lože. Do léta by ale tento úsek měl být hotovo,“ říká Ryšánek.

Přípravy otevření Helfštýna před sezonou 2021

Celá obec se na 16 měsíců promění ve staveniště. Auta z ní ale nezmizí, provoz budou řídit semafory. „Obec nebudeme mít uzavřenou, bude se projíždět přes obec. Těm, kteří vyloženě nemají potřebu a jsou schopni objet naši obec, tak jim doporučuji, ať to udělají,“ dodává Ryšánek.

Hlavní část prací by dělníci měli stihnout do konce letošního roku. Čistírnu odpadních vod začnou budovat v průběhu zimy a napojení jednotlivých domů příští rok na jaře. „Naši občané se ke svým nemovitostem dostanou a budeme se snažit, aby stavba probíhala tak, aby každý měl možnost dostat se k nim i dopravním prostředkem a udělat si v případě potřeby i jejich obslužnost,“ sděluje Ryšánek.

„Těm, kteří vyloženě nemají potřebu a jsou schopni objet naši obec, tak jim doporučuji, ať to udělají,“
Starosta Týna nad Bečvou Antonín Ryšánkek

S úhradou nákladů obci pomohl stát. Poskytl polovinu ze 109 milionů korun. Zbytek Týn hradí z úvěru. Splácet ho bude 18 let.

autor: kra
Spustit audio