V unikátním modelu hradu Bouzova se snoubí historie a nejmodernější technologie. Vznikl pomocí 3D tisku

30. leden 2020

Hrad Bouzov zná většina obyvatel regionu osobně nebo alespoň z pohádek, třeba té O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Jakou podobu měl před více než sto lety, před svojí přestavbou, ví už méně lidí. Změnit by to měl unikátní model památky, který vytvořili v olomouckém vědeckotechnickém parku pomocí 3D tisku. Při jeho vzniku měli vědci Univerzity Palackého osmdesátihodinovou nepřetržitou směnu. Rodící se maketu hlídaly i chůvičky v podobě kamer.

3D model hradu Bouzova

Sedmdesát osm hodin nepřetržité služby měla ředitelka centra 3D tisku Hana Kubíčková se svými kolegy. V noci hlídaly tisk místo chůvičky web kamery. “Můžete se z domu kouknout, jak tisk probíhá. Pokud se něco pokazí, tak než se do pracoviště dostanete, je pozdě,“ přibližuje Kubíčková.

A tak se model vydařil až na třetí pokus. Jak potvrzuje koordinátor projektu Filip Auinger, model Bouzova je v 3D tisku unikát. „Je to velice výjimečná zakázka už jen svým rozsahem. Obvykle jsou tisky malé. Tady se díváme na výtisk, který má délku čtyřicet centimetrů,“ popisuje koordinátor.

Na maketu tvůrci spotřebovali téměř pět kilometrů tenkého plastového vlákna. Pak ji ještě čekala domácí koupel u Hany Kubíčkové. „Neměli jsme velkou nádobu, do které bychom ho mohli namočit. Protože se tyhle tisky tisknou pomocí nějakého supportního (podpěrného) materiálu, který drží nějaké převisy, například u těch mostů,“ dodává Kubíčková. Tisk modelu hradu Bouzova sice trval 80 hodin, příprava ale zabrala zhruba tři měsíce.

Model si poprvé prohlíží kastelánka Zuzana Šulcová, Některé detaily ji překvapily. O některých zdech si myslela, že měly jiný účel. S výsledkem je kastelánka spokojená. „Měli jsme k dispozici fotografie exteriérů a druhého nádvoří. Na těch fotografiích nebylo úplně jasné, že tyhle stěny jsou ze zříceného severního paláce. Získali jsme tak představu, jak vypadalo uspořádání vnitřního hradu,“ říká Šulcová.

V pořadí je to už třetí model hradu s více než sedmisetletou historií. Tento poslední model ukazuje hrad z roku 1895. Univerzitní Vědeckotechnický park už podle Filipa Auingra vytvářel některé 3D tisky už dřív. Nový 3D model bude na hradě k vidění od července na výstavě s názvem Bouzov 1895.

autor: bam
Spustit audio