V Železných horách narazíte v lokalitě Na Pilce na sfingu. Hlídá romantické údolí řeky Chrudimky
Skalní útvar, který při troše fantazie připomíná kamennou sfingu, se tyčí nad řekou Chrudimkou už miliony let. Kvůli těžbě kůrovcem napadeného dřeva v okolí teď ale naplno vyniknul. Skály nedaleko obce Klokočov, v lokalitě zvané Na Pilce, která leží na hranici Pardubického kraje a kraje Vysočina, totiž doslova vystoupily z lesa.
Do údolí řeky Chrudimky, která Na Pilce vytváří krásné meandry, je nejlepší vyrazit po žluté turistické značce, a to z obce Klokočov. Jejím symbolem se stala slavná historická lípa, která roste přímo na návsi. Lidé jí říkají Karlova, Královská nebo Císařská. Anebo taky Tisíciletá lípa. Jde skutečně o jeden z nejstarších žijících památných stromů v Česku. Stáří se odhaduje na 900 až 1000 let.
Po asi půl druhém kilometru se z Klokočova dostanete do údolí řeky Chrudimky. Je to rekreační oblast, která ale není turisty nijak zvlášť vytížená. Lokalita se v poslední době kvůli těžbě dřeva značně proměnila, ale rozhodně neztratila nic ze svého půvabu. Procházet se tu můžete podél meandrů řeky nebo si v létě posedět na příjemné zahrádce místní restaurace.
Řeka Chrudimka je v jarních měsících bohatá na ryby, které se sem z nedaleké přehrady Seč vydávají třít. Množství ryb láká vodní ptáky, a tak je tu hodně volavek, svá loviště tu mají i vzácní čápi černí. Na okolních svazích loví dravci, které vábí nově vzniklé holiny po těžbě dřeva.
V lokalitě Na Pilce překlenuje řeku Chrudimku dřevěný most. Ten je ovšem potřeba přecházet s velkou opatrností. Tvoří ho totiž jen dvě prohýbající se klády. Potom už je to jen kousek k rozcestníku. Od něj můžete pokračovat dál k obci Přemilov nebo zamířit ke skalním útvarům.
Jedním z výrazných skalních útvarů nad řekou je kamenná sfinga. Dokud jí obklopoval smrkový porost, její křivky tak nevynikly. Samozřejmě nevypadá přesně jako její slavná egyptská kolegyně, ale některým turistům může velkou Sfingu trochu připomínat. Kamenná sfinga nad Chrudimkou není součástí žádných vlastivědných atlasů, ale stojí za to se k ní vydat. Je to krásný, klidný kout přírody, kde davy turistů určitě nepotkáte.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.