Václav III. byl v pořadí sedmým českým králem a současně posledním Přemyslovcem na našem trůnu

23. březen 2023

Život Václava III. skončil předčasně, když ho 4. srpna roku 1306 zavraždili v Olomouci. Proč tam vlastně jel?

Když o rok dřív zemřel jeho otec Václav II., bylo jeho nejstaršímu synovi 15 a půl. Bez ohledu na věk se chopil vlády nad českým, uherským a polským královstvím.

Právě o Polsko měl však největší obavy, hrozilo totiž, že ho tamní odbojná knížata připraví o moc. Proto se rozhodl pro válečnou výpravu, opustil pražské sídlo a s ostatními rytíři si dal sraz v Olomouci. Jenže nastal problém s financemi.

Václav III. zdědil po otci téměř prázdnou státní pokladnu, a tak si nemohl vojsko najmout. Povolal tedy šlechtice, kteří museli vyrazit do boje a navíc na vlastní náklady. To byl pravděpodobně hlavní motiv vraždy mladého krále.

Vrah si ho našel v budově kapitulního děkanství u dómu svatého Václava. Buď ho třikrát bodl do hrudi, nebo mu podřezal hrdlo, v tom se kroniky rozcházejí. Smrtí krále Václava III. skončila vláda Přemyslovců v Čechách, která trvala víc než 400 let.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová