Vadim Petrov: Když umíte dobře řemeslo, dá se skrýt i to, že nemáte talent
Vystudoval klasickou kytaru, hudbě ale tak jako jeho otec nepropadl. „Devadesátky bylo zajímavé období, začal jsem hledat svojí cestu a na kytaru jsem dvacet let nesáhl.“
Profesní život Vadima Petrova je velmi pestrý. Byl mluvčím Václava Klause, manažerem i spisovatelem. Často glosuje aktuální dění, v roce 2016 mu vyšla kniha Muž, který nevrhá stín, kde popisuje Československo po pádu železné opony. „Když jsem se vrátil z Ameriky v roce 1991, tak jsem bloumal, co dělat. Všichni zakládali reklamky (reklamní agentury – pozn. red.), ale to jsem nechtěl. Pak jsem potkal kamarády z Hradu a oni zrovna potřebovali někoho, kdo umí anglicky a odjel by na kurz u britské tajné služby do Británie. Sice jsem tady chtěl být, ale nakonec jsme se dohodli a já odjel. Absolvoval jsem výcvik MI5 a budování demokratických tajných služeb.“
Odtud vedla cesta do politických kruhů. Stal se mluvčím tehdejšího premiéra Václava Klause, který měl vládnout tajným službám, což patří k funkci předsedy vlády. Sám se ale do politiky nehrne. „Někdy mě to napadlo, ale mě by to ubíjelo. Když vidím, jak některé věci jsou předem domluvený, tak pro mě jako pro individualistu by to nebylo. Já mám hudbu. Ta je taky způsobem, jak popisovat svět a jak se k němu vyjadřovat.“
Syn slavného otce
V 90. letech ale kytaru nevzal do ruky vůbec. „Poslední představení jsem měl 15. listopadu 1989 a dvacet let jsem na ni nesáhl. Mentálně mi hra dělá dobře, vy podřídíte tělo tomu nástroji. Je to jako nějaká meditace.“ Říká, že umění se skládá z talentu, práce a řemesla. „Když se dobře naučíte řemeslo, tak se tím dá skrýt i to, že nemáte takový talent. Ale můj táta měl obrovský talent.“
Jeho otec, Vadim Petrov, byl uznávaný hudební skladatel a klavírista. Přesto v rozhovoru prozradil, že tátu piano nebavilo. „On to flákal. Na škole musíte mít i druhý nástroj a pro tátu byl klavír ten druhý. Ale vždycky chtěl být hudební skladatel. Našel jsem skladby, které napsal ve 12 letech a ty skladbičky už tehdy byly gramotný.“
Vnuk ruského emigranta
Vadim Petrov a jeho sourozenci jsou potomky ruských emigrantů. „Táta byl synem ruského emigranta. My tam přišli o majetky, o rodiny. Celá rodina byla odtamtud vykořeněna. On byl sice už Čech a byl vděčnej, že mohl v Československu zůstat, ale pořád se cítil být tam. Jemu šlo o to usmíření a zapomenutí starých křivd. Ze současné situace na Ukrajině by byl určitě neštastnej, stejně jako já.“
Jeho otec zemřel 7. prosince 2020, ale ještě v roce 2019 stihl převzít nejvyšší vyznamenání pro cizince – Řád přátelství. Umí si představit, že by otce někdo vyzval k tomu, aby vyznamenání vrátil? „Umím si to představit, ale taky přesně vím, kam by ho poslal. A to mám s tátou podobně.“
Je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak se kontroluje objektivita a vyváženost? Co v rozhovoru prozradil o Václavu Klausovi? A kolik má doma kytar? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.