Vánoce vrcholí a svatý Štěpán je velmi uvolněný svátek. Co se v ten den dělá?

Dnes je 26. prosince a Vánoce vrcholí. Svátek svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, byl v minulosti dnem méně obřadním než dny předešlé.

Chodilo se koledovat k příbuzným i sousedům a čeledínům a děvečkám končila služba u hospodáře. Byl to pro ně vlastně poslední pracovní den v roce.

Dostávali drobnou výslužku v podobě jídla, peněz nebo oblečení. A vše se neslo v duchu hesla Na Štěpána není pána. Večer se všichni sešli v hospodě a společně se bavili. Zvykem také bylo péct k obědu kachnu, husu nebo jinou pernatou drůbež.

Podávala se samozřejmě se zelím a dokonce se pekly koláče. Svatý Štěpán je zkrátka rozpustilý svátek s velmi příjemnými tradicemi.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.