Vánoční oslavy nejsou povinnost, i když to tak někdy vypadá

21. prosinec 2018

Vnucování vánoční pohody nebo veselí je chyba. Tvrdí z vlastní praxe Kamila Holásková z olomoucké katedry psychologie a patopsychologie. Chuť oslavovat často nemají ti, kterým umřel někdo blízký. Nebo lidé z problémových rodin. Zkrátka Vánoce prý nejsou pro každého.

Někdy se zdá, že Vánocům se nedá vyhnout. Jsou všude. Na ulicích, v obchodech, v televizi i na internetu. A většina lidí si jich užívá.

"My se moc těšíme na kapra, na tu atmosféru, dárečky a stromeček," potvrzuje mi Olomoučanka Tereza, maminka dvou dětí. Především díky dětem vánoční atmosféru prožívají intenzivněji.

I seniorka paní Hana se už na vánoce těší. Především kvůli rodině. Z vlastní zkušenosti ale ví, že jsou lidé, kteří vánoční radovánky a oslavy rádi nemají. Jsou to prý takoví vlci-samotáři.

Zvláštním případem je ale podle paní Hany situace, kdy lidé oslavují Vánoce poté, co jim zemřel blízký člověk. Nechali prý na něm, jestli chce být v rodinném kruhu nebo ne.

I psycholožka Kamila Holásková radí, smutnou událost zbytečně nepotlačovat a dělat jako by se nic nestalo. Smutek naopak může zmírnit společná vzpomínka na zemřelého. Naopak někomu vyhovuje zůstat raději sám.

"Zažila jsem vícekrát případ, kdy žena truchlila ze ztráty partnera. Vysvětlovala dospělým dětem, že nechce na Vánoce přijít, že chce být sama, ale nesetkala se s pochopením rodiny," přibližuje pyscholožka. 

Zvláštním případem jsou problematické rodiny, kde vztahy mezi jejími členy nefungují.
"Vánoce jsou svátky rodiny a jde o to jaké vztahy v té rodině máme. Pokud člověk vyrůstal v disfunkční rodině, nebo krizi, tak se to samozřejmě odráží," dodává Holásková.

"Oslavy vánoc nechejte na vůli svých blízkých. Vnucování vánoční atmosféry například pro lidi, kteří jsou nějak zasaženi, je složité," radí psycholožka Kamila Holásková.

Podle psycholožky Kamily Holáskové je krásné, když se o Vánocích rodina sejde a fungují v ní dobré vztahy. Neplatí to ale stoprocentně. A tak máme pamatovat i na to, že Vánoce nejsou pro všechny.

autor: bam
Spustit audio