Ve Městě Libavé měli dva týdny problémy s pitnou vodou, nyní už je vše zase v pořádku. V čem byla potíž?

13. září 2023 11:05

Nekvalitní voda tekla více než dva týdny z obecního vodovodu ve Městě Libavá. Obyvatelé obce si ji museli na pití převařovat nebo kupovat vodu balenou. Aktuální rozbory ukázaly, že voda z rozvodů je opět pitná, odpovídá všem stanoveným normám. Co její kvalitu vylepšilo, ale není úplně jasné.

„Musíme převařovat vodu na oplach veškeré zeleniny, která je k přímé spotřebě na svačinky dětem,“ stěžovala si ještě v pondělí Monika Nová, vedoucí jídelny v základní a mateřské škole ve Městě Libavá. Velký 150litrový kotel vody tady kuchařky musely převařovat každý den.

Obecní úřad Města Libavá

Nadlimitní hodnoty koliformních bakterií prokázaly rozbory vody hygieniků v závěru srpna.  Vodu obci poskytuje armáda. Mluvčí ministerstva obrany Simony Cigánková potvrdila, že jimi dodávaná voda odpovídá všem požadavkům.

„Rozbory jsou prováděny před vtokem do vodojemu nad obcí Město Libavá, který spolu s obecními vodovodními řady vlastní a provozuje obec Město Libavá. Veškeré provedené rozbory dodávané vody od Armádní servisní příspěvkové organizace obci Město Libavá potvrzují splnění požadovaných limitů,“ uvádí Cigánková.

Opoziční zastupitelka Oldřiška Valtošová je přesvědčená, že vina byla na straně vedení obce. „V přivaděči je voda v pořádku a v okamžiku, kdy dojde do vodojemu, jsou tam rozbory špatné. Takže podle mého vychází jediný závěr, že má obec špatnou vodu kvůli tomu, že se nestará o vodojem. Je to špatné, protože dodneška jsme tu neměli firmu, která by ho vyčistila,“ uvádí Valtošová.

Nové vzorky, jiné výsledky. Čím to?

Tento týden si samospráva nechala udělat rozbory nové. Ačkoliv obecní vodojem její zaměstnanec nevyčistil a ani neprovedl žádné jiné úpravy, je kvalita vody znovu dobrá. „My jsme s tím nic nedělali a voda je v dalším vzorkování v normě. Vysvětlujeme si to tím, že to může být teplotou odebíraných vzorků,“ řekl Českému rozhlasu nezávislý místostarosta Petr Novák.

Vedení obce aktuálně řeší další havárii – tentokrát nefunkční veřejné osvětlení. Závadu, kterou způsobila bouřka v závěru srpna, se dosud nepodařilo odstranit.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související