Ve Střeni na Olomoucku chtějí zabránit letní komáří kalamitě
Vydatné deště naplnily v uplynulých dnech tůně v Litovelském Pomoraví. Obyvatelé okolních obcí se tak nejspíš opět nevyhnou komáří kalamitě. Zamezit či zmírnit ji chtějí například ve Střeni na Olomoucku. V líhništích poblíž vesnice se snaží pomocí postřiků likvidovat larvy obtížného hmyzu.
Pracovník obce Střeň Marek Lenikus má kanystr na zádech a s hadicí v ruce aplikuje přípravek na hubení larev komárů. „Jakmile někde kousíček vynecháte, okamžitě se začnou líhnout,“ popisuje Lenikus.
Jsme teď nedaleko Střeně, v příkopu u hlavní cesty. Na jaře v okolí vesnice vznikají tůně běžně. Tentokrát tady jsou kvůli silným dešťům i na začátku léta. „Při té větší vodě, která směřovala z Šumvaldu a od Pňovic, jsem upozorňoval starosty, ať monitorují situaci, aby nezapomínali na to, co může nastat po těch záplavách,“ říká starosta Střeně Jiří Nevima z ČSSD.
Komáří larvy nejen ve Střeni hubí pomocí bakterie, které by měly množství larev komárů omezit. Jak to funguje, vysvětluje Ondřej Dočkal - zoolog správy chráněné oblasti Litovelské Pomoraví, u které musí samosprávy kvůli použití přípravku žádat o výjimku
„Přípravek je na biologické bázi, funguje to tak, že je to látka požerová, tedy po aplikaci v té tůni tu látku larvy sežerou a ta jim, když to řeknu lidově, naleptá střeva,“ přibližuje Dočkal. Látka by podle Dočkala neměla ohrozit například obojživelníky nebo ptáky.
Jestli přípravek na komáry zabere se teprve ukáže. Hygienici plánují v obcích aktivitu obtížného hmyzu měřit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Optimální vláda bychom byli my a ANO. Babiše bychom táhli doprava, tvrdí šéf Motoristů Macinka
-
‚Nulová sebereflexe.‘ Proč dostal Cimický pět let a čeho všeho se podle soudu dopustil
-
242 mrtvých a 227 vážně zraněných. Ruští vojáci přinášejí zpátky domů válečné násilí
-
Musk působí jako Trumpova pravá ruka. Účastní se hovorů se státníky i pózuje na rodinné fotografii