Ve střevech je hodně nervových zakončení, proto se označují za druhý mozek, tvrdí přerovský chirurg
Při konzumaci jídla bychom měli rozhodně myslet i na střeva, tvrdí lékaři. To, co sníme, má totiž vliv na celý náš organizmus. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny a tekutin.
„Mělo by být čisté, udržované a stolice pravidelná,“ říká o tlustém střevě primář chirurgie přerovské nemocnice Alojz Haninec. Pokud vnímáme problémy, jako nafouknuté a bolestivé břicho, zácpu, průjem, nadýmání, ztrátu chuti k jídlu, střevní křeče apod., měli bychom určitě navštívit lékaře.
Mezi nejčastější vážné problémy spojené s tlustým střevem patří ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, divertikulitida nebo kolorektální karcinom.
„Platí, že čím dříve přijdete, tím je šance na vyléčení vyšší,“ upozorňuje Haninec. Důraz klade na preventivní program včasného vyhledávání pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku, který je určený lidem nad padesát let věku a těm, kteří mají onemocnění v rodině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.