Vedení Lipové-lázní chce snížit plastový odpad na obecních akcí, nakoupilo proto vratné kelímky. Čím jsou zajímavé?

9. červenec 2024 14:45

Samospráva Lipové-lázní na Jesenicku si nechala vyrobit na míru vratné kelímky. Zobrazené jsou na nich známé obecní památky, dominanty a rodáci. Od pořízení zálohovaných kelímků si vedení vesnice slibuje, že se díky nim sníží množství plastového odpadu například při pořádání obecních slavností.

Celý nápad s vratnými kelímky v Lipové-lázních podnítil nezávislý starosta Vladimír Šantrůček. „Dnešní doba k tomu nahrává, protože vidíme všude i v televizi, jak se povalují plastové odpady. Oceány jsou plné plastového odpadu, tak i kvůli tomu vzniklo, že na našich obecních akcích chceme těmto odpadům předcházet. Proto jsme pořídili vratné kelímky a nádoby,“ popisuje starosta.

Vratné kelímky v Lipové-lázních jsou ozdobeny nejrůznějšími motivy obce. „Design je situován do barev naší obce, což je zelená, žlutá a modrá. Jsou tam i perokresby, které znázorňují pamětihodnosti a zajímavosti naší obce. Kostel, muzeum, samozřejmě lázně Johanna Schrotha, legendární lesní bar nebo slavní rodáci,“ vyjmenovává Šantrůček.

Podle něj má obec s vratnými kelímky jen velmi malé zkušenosti. „Použili jsme je teď jednou, kdy jsme měli obecní slavnost. Kelímky jsme použili v omezeném množství, protože někteří z toho měli trošku strach. Je to docela velká akce a je potřeba vracet zálohu, využili jsme to tedy v jednom stánku. Část kelímků se nám samozřejmě nevrátila, protože si je lidé nechali na památku,“ uvádí starosta Lipové-lázní.

Kvůli vratným kelímkům koupila obec i myčku. Vedle vratných kelímků pořídila ještě kelímky na horké nápoje, porcelánové nádoby a příbory.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio