Vedení Litovle a Šternberku odmítá přistoupit na nový ceník dodavatele plynu

21. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy plynoměr, ilustrační foto

Zástupci radnic v Litovli a ve Šternberku možná ukončí spolupráci se stávajícím dodavatelem plynu. Podle vedení měst jim změnil cenové podmínky, na které samosprávy odmítají přistoupit. Ty už proto oslovily další dodavatele a připravují se na případné vyhlášení tendru.

Pro Litovel a její příspěvkové organizace se ceny plynu odvíjely dosud od těch, které město nakoupilo na burze. „Vždy jsme mohli nakupovat 25 procent ročního objemu. Nakupovali jsme už v roce 2019 pro období roku 2020. V dnešní době máme nakoupeno až do poloviny roku 2023,“ vysvětluje tajemník města Radovan Vašíček. Dodavatel plynu ale náhle městu změnil podmínky.

„Budou nám fakturovat energie za denní ceny na trhu od 1. října do konce zimního období, tedy maximálně do 31. března 2022. Umožní nám ale odstoupení od smlouvy o sdružených dodávkách plynu, pokud bychom přešli k datu 31. října. Pokud nebudeme akceptovat první nebo druhý návrh, tak od smlouvy odstupují,“ pokračuje Vašíček.

 Ceny za plyn podle denních cen na trhu by ale pro město znamenaly skokový rozdíl. Litovelská samospráva toto odmítla a trvá na dodržení dosavadních smluvních podmínek. K 31. říjnu městu ale stále hrozí výpověď ze smlouvy. Do stejné situace se dostalo také město Šternberk. „Děláme kroky k tomu, abychom v případě, že nám tato společnost vypoví smlouvu jednostranně, měli dodávku plynu zachovanou. Připravili jsme zadávací řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek tzv. jednací řízení bez uveřejnění. Máme připravenou celou zadávací dokumentaci. V okamžiku, kdy obdržíme výpověď, můžeme začít soutěžit nového dodavatele plynu pro celé město a organizace,“ pokračuje šternberský starosta Stanislav Orság z ODS.

Vyjádření dodavatele plynu se Českému rozhlasu nepodařilo získat. Pokud se rozhodne pokračovat za stejných podmínek, Šternberk, ani Litovel k jinému nepřejdou. Definitivně jasno bude nejpozději na konci října.

autor: bas
Spustit audio