Vedení Litovle řeší zápach z místního cukrovaru. Nevylučuje žalobu ani veřejné protesty

16. květen 2018

Zápach z cukrovaru v Litovli možná bude řešit soud. Obyvatelé jsou z každoročního jarního zamoření města nešťastní. Řešením by mohla být čistírna odpadních vod. Cukrovar ale tvrdí, že na její stavbu nemá peníze. Zastupitelé proto zvažují protesty i žalobu.

„Někdy je to smrad jak v opičárně. Musíme zavírat okna, nedá se pořádně větrat,“ říká pan Vlastimil, který bydlí nedaleko cukrovaru.

Podobně to vidí i nezávislý zastupitel Lubomír Broza: „Ten zápach se šíří po celém městě. Já nebydlím přímo u cukrovaru, bydlím v podstatě na druhém konci města, a v letošním i loňském roce už jsme ten zápach cítili taky.“

Zápach vychází z kalových polí, kam cukrovar vypouští odpadní vodu. Podle ředitele olomoucké Inspekce životního prostředí Radka Pallóse může problém vyřešit jedině změna technologie čištění odpadní vody. „Ta technologie ve zdejším cukrovaru je dána historicky, odhadem 50, možná 60 let, takže k žádnému velkému vývoji nedošlo,“ uvedl Pallós.

Radnice kvůli zápachu svolala veřejné jednání s vedením cukrovaru. Jeho ředitel Václav Řehák vyjádření na mikrofon Českého rozhlasu odmítl. Na setkání se lidem za problémy omluvil: „Omlouvám se všem, komu způsobujeme nějaké problémy s tím zápachem.“

Čistírna odpadních vod jako řešení

Řehák dále dodal, že podnik situaci řešit chce. Na vybudování čistírny odpadních vod za desítky milionů korun ale podle něj nemá peníze. Radnice od cukrovaru požadovala konkrétní termíny. Jeho vedení to ale odmítlo s tím, že nechce nic slibovat.

Nezávislý starosta Zdeněk Potužák proto vidí tři možné varianty, co dál. „Právní kancelář navrhuje možnost, aby občané sami podávali v rámci občansko-právního vztahu podněty na soud. Čtvrtletně bude dělat schůzky s cukrovarem, abychom ho dotlačili k přijetí opatření ke zbudování čistírny odpadních vod. No a třetí věc je, že navštívíme toho, kdo vydal to integrované povolení, což je odbor životního prostředí Olomouckého kraje,“ říká starosta.

Pokud to nepomůže, zvažují zastupitelé i radikálnější řešení. „Uděláme nějaký lidský řetěz před kampaní, aby se tam nemohlo vyrábět, nebo aby to přinutilo cukrovar podniknout účinné kroky. Zatím to vnímáme celá léta jako plané sliby,“ dodal Potužák.

Podle ředitele cukrovaru výstavba čistírny navíc nemusí problém vyřešit. Jako vstřícný krok avizoval, že při kampani příští rok v noci omezí příjezd nákladních aut přivážejících řepu.

autor: mot
Spustit audio