Vedení Olomouce chce investovat do veřejných nabíječek na elektrokola. Co situaci komplikuje?

25. červen 2023 08:25

Olomoučtí radní chtějí vyjít vstříc majitelům elektrokol a elektrokoloběžek. Připravují investici do nabíjecích stanic. Situaci ale samosprávě komplikuje to, že města nemůžou prodávat elektřinu. Radní proto zvažují, že za dobíjení bicyklů lidé nebudou platit. Ve městě je zatím jen jedna nabíječka, která navíc nefunguje nonstop.

„Zájem je veliký, po nabíječkách je poptávka. Na našem hřišti, které je veřejně přístupné, máme nabíječku, kde si mohou zájemci elektrokolo dobít,“ ukazuje kovový rám s nabíječkami u dopravního hřiště Centra Semafor v Olomouci koordinátorka Kateřina Nastoupilová. „Aktuálně to funguje tak, že v naší otevírací době je možné přijít a dobít si kolo. Do dvou až třech měsíců by nabíječka měla fungovat nepřetržitě a být tak kdykoliv přístupná,“ dodává Nastoupilová.

Nabíječky pod dozorem kamer

Druhá nabíječka by měla být k dispozici u infocentra v podloubí olomoucké radnice. Podle náměstka primátora Otakara Bačáka z hnutí Společně by totiž měly být nabíječky pod dozorem kamer. „Aby se nestávalo to, že nám tam bude něco 24 hodin stát na nabíječce. Jako si třeba někteří lidí, což je pro mě neuvěřitelné, chodí s kanystry k městským pítkům pro vodu,“ uvádí Bačák.

Komplikací je ale současná legislativa, která nedovoluje prodávat elektřinu za úplatu. A tak město zatím může jít jen cestou volného prodeje. Podle náměstka primátora Bačáka by situaci zjednodušila úprava legislativy, která by umožnila drobný prodej nebo nájem, popřípadě definovat takové elektronabíječky jako službu, která by dovolila její zpoplatnění.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio