Vedení Prostějova se zabývá zpronevěrou v restauraci Národního domu. Město nařídilo účetní audit

25. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy CZN 060820 -Národní dům v Prostějově

Na manko půldruhého milionu korun narazili podle svého vyjádření zástupci Prostějova v letošních tržbách městské firmy Národní dům. Ta provozuje ve stejnojmenné budově restauraci a kavárnu. Ředitele firmy vedení radnice už v červnu odvolalo, důvody tehdy ale nekomentovalo. Teď vyšlo najevo, že podle inventury jen za první půlrok tohoto roku chybí v kase statisíce korun z tržeb. Další audit bude následovat.

„Při kontrole účetnictví Národního domu za rok 2020 jsme zjistili nedostatky, pověřili jsme účetní kancelář prověřením i za rok 2019,“ informovala prostějovské zastupitele náměstkyně primátora Milada Sokolová z ODS, která je zároveň kandidátkou v říjnových krajských volbách.

Vedení obecně prospěšné společnosti Národní dům, které pro město provozuje restauraci a kavárnu, podle ní zatajovalo část tržeb. Správní a dozorčí rada řeší problém v tichosti už několik měsíců, poslední rozhodnutí udělala na konci srpna. „Členové se seznámili s výsledky hospodaření společnosti v období od 1. ledna do 23. června 2020, kdy byl odvolán tehdejší vedoucí společnosti pan Jiří Hloch,“ popisuje náměstkyně.

Společnost podle inventury nepřiznala zhruba milion a půl na tržbách. „Na základě zjištěných informací pověřila správní rada účetní kancelář kontrolu účetnictví společnosti i za období druhého pololetí 2019,“ dodává Sokolová.

Jiří Hloch se k situaci po telefonu odmítl vyjádřit a odkázal na město. Podle opoziční zastupitelky a kandidátky do krajských voleb Hany Naiclerové ze Změny pro Prostějov je problém i to, že město Národnímu domu v dubnu, tedy jen měsíc před odvoláním ředitele, poslalo na provoz zhruba tři miliony korun. „Zastupitelé byli seznámeni s tím, že hospodaření Národního domu dobré není. Svádělo se to na koronavirus. Koronavirus na to určitě jistý vliv měl, nicméně teď, když víme, že krácení tržeb bylo v hodnotě 1,5 milionu korun, tak to nebylo, že ty tržby neexistovaly, ony byly kráceny a prokazatelně,“ uzavírá Naiclerová.

Město teď zvažuje další právní kroky, trestní oznámení ale zatím nepodalo.

autor: tas
Spustit audio