Velká dřina a nízké platy. Ředitelé ve školách často marně shání personál do školních jídelen

25. říjen 2023 12:19

Ředitelé některých škol řeší nedostatek kuchařů a kuchařek. S problémem se potýkají především školní jídelny ve větších městech. Důvodem jsou zejména nízké platy nepedagogických pracovníků. Školy kvůli tomu nemůžou konkurovat restauracím nebo hotelům.

Například ve školní jídelně olomoucké základní školy Stupkova denně uvaří osmnáct set obědů. Jídelna, ve které pracuje dohromady 15 kuchařek, se potýká s nedostatkem personálu. „Nechce tady nikdo dělat. Je to dřina. Holky dřou, mají zničené ruky, záda,“ popisuje Andrea Smolková, hlavní kuchařka, jeden z hlavních důvodů, proč se zájemci o práci nehrnou.

Ten druhý je podle ní výše platu. „Je to hrůza. Komukoliv řekneme, jaký je tu plat, tak jde raději do obchodu dělat za 25 až 30 tisíc,“ říká Smolková.

Je to hrůza. Komukoliv řekneme, jaký je tu plat, tak jde raději do obchodu dělat za 25 až 30 tisíc.
Andrea Smolková, hlavní kuchařka ve školní jídelně olomoucké základní školy Stupkova

Že kuchaře do školních jídelen neláká vysoká částka na výplatní pásce, vypočítává vedoucí jídelny Soňa Spáčilová. „Nástupní plat je 16 130 korun. Je to hrubý plat, ale u nás máme veškeré kuchařky ve 12. platovém stupni, tedy v tom maximu, kde je 23 510 korun hrubého,“ sděluje Spáčilová.

Vedení školy v polovině října zveřejnilo poptávku po novém kuchaři. Problém s nedostatkem zájemců ale škola řeší podle ředitelky Ivy Pospíšilové v podstatě neustále. „Hledáme a sháníme i po známých a kamarádech, jestli by to někdo nechtěl zkusit. Kolektiv je tam stálý a fajn, takže doufáme, že alespoň na to se nám podaří nalákat další pracovní sílu,“ věří Pospíšilová.

Problém je hlavně ve větších městech

Její slova potvrzují i další ředitelé. Například podle Milady Podolské, ředitelky základní školy v Příkazích na Olomoucku a zároveň zástupkyně Asociace ředitelů základních škol pro Olomoucký kraj, se problém týká především větších měst.

„S těmito problémy se zcela jistě musí potýkat ve školních jídelnách ve velkých městech, protože tam z hlediska finančního ohodnocení najít odpovídající kvalifikovanou pracovní sílu, která by byla ochotná to dělat, musí být těžké,“ konstatuje Podolská.

Školy podle ní kvůli nízkým platům nepedagogických pracovníků nejsou schopné konkurovat například restauracím.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio